Kiedy zacząć przygotowania do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego wymaga sporego zaangażowania, motywacji i chęci osiągnięcia założonego celu. Do tego nauka powinna być rozłożona w czasie, aby nie przytłoczyć ucznia nadmiarem słownictwa i gramatyki do przyswojenia. Kiedy ją rozpocząć? Podpowiadamy!

Jak zaplanować naukę angielskiego, aby osiągnąć dobry wynik egzaminu?

Aby zaplanowany czas na przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego miał sens w praktyce, warto przyjrzeć się bliżej swoim potrzebom. Nie każdy musi się uczyć przez wiele miesięcy – niektórzy potrzebuję jedynie przypomnienia materiału, a inni muszą nadrobić zaległości od podstaw. Zanim zdecydujesz się na konkretny kurs w szkole językowej albo rozpoczniesz samodzielną naukę, weź pod uwagę:

  • Aktualny poziom językowy – uczeń, który regularnie zdobywał umiejętności językowe, poznał podstawowe struktury gramatyczne i potrafi porozumieć się w prostych sytuacjach, będzie potrzebować mniej czasu niż ten ze sporymi brakami w nauce. Dobrze jest realnie ocenić swoją wiedzę, a także skupić się na gorzej przyswajalnych aspektach. W tym celu można rozwiązać arkusze egzaminacyjne sprzed lat,
  • Preferowaną intensywność nauki – czyli częstotliwość zajęć. Jest to uzależnione nie tylko od terminarza ucznia, ale również poziomu skupienia i szybkości przyswajania nowych umiejętności językowych.
  • Oczekiwane wyniki – nie każdy uczeń przygotowuje się do egzaminu z takim samym celem. Osiągnięcie wysokiego wyniku, aby dostać się do lepszej szkoły średniej, wymaga bardziej szczegółowego i dłuższego przygotowania.

Więcej na temat tego, jak powinno wyglądać precyzyjne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, przeczytasz na stronie szkoły językowej Lincoln: https://lincoln.edu.pl/krakow-blog/jak-przygotowac-sie-do-egzaminu-osmoklasisty-z-angielskiego/.

Nauka angielskiego od podstaw

Jeśli uczeń rozpoczyna naukę praktycznie od zera, przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego wymaga znacznie więcej czasu i systematyczności. W takim przypadku nie wystarczy jedynie szybkie powtórzenie materiału. Konieczne jest stopniowe budowanie kompetencji językowych w zakresie słownictwa, gramatyki, środków językowych, rozumienia tekstów oraz umiejętności pisania i słuchania.

Uczniowie zaczynający naukę od podstaw powinni zaplanować minimum rok przygotowań. W tym czasie warto poznać też wszystkie rodzaje zadań egzaminacyjnych, aby lepiej poradzić sobie z nimi w praktyce. Nie trzeba jednak polegać wyłącznie na sobie. Świetnym pomysłem jest kurs angielskiego prowadzony przez doświadczone szkoły takie jak Lincoln: lincoln.edu.pl.

Powtórzenie materiału do egzaminu

Jeśli uczeń przykładał się wcześniej do gramatyki, potrafi zrozumieć dialogi i nie ma problemu z napisaniem krótkiego tekstu – wystarczy od 3 do 6 miesięcy na solidną powtórkę. Pomoże ona w uzupełnieniu braków, a także wpłynie pozytywnie na pewność siebie. Takie przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego powinno być praktyczne i angażujące poprzez np. ćwiczenia online, testy interaktywne czy pracę z arkuszami egzaminacyjnymi.

Intensywne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego

Planowanie nauki na ostatnią chwilę jest ryzykowne, ale przyswojenie nowych umiejętności językowych jest możliwe. Wystarczy strategicznie opracować plan intensywnej nauki na 1-2 miesiące. Codzienne powtórki, rozwiązywanie testów i praca nad najsłabszymi obszarami są kluczowe do zdania egzaminu z pozytywnym wynikiem. 

W pierwszej kolejności trzeba skupić się na podstawowym słownictwie (np. rodzina, zakupy, żywienie), prostych czasach gramatycznych i wyrażeniach potocznych. Konieczne jest też zapoznanie się z wyrażeniami, które pomogą w samodzielnym napisaniu tekstu, który jest obowiązkowym elementem każdego egzaminu. Nie można zapomnieć również o skupieniu się na tych obszarach, które sprawiają uczniowi najwięcej problemów, np. słuchanie, dialogi czy czytanie krótkich form. W tym celu najlepiej wykonać kilka arkuszy egzaminacyjnych i wdrożyć do nauki więcej ćwiczeń konkretnego rodzaju. Pomocne mogą być też indywidualne zajęcia z lektorem, które proponuje np. szkoła Lincoln i dodatkowe atrakcyjne dla ucznia materiały edukacyjne.

10000 Pozostało znaków