Nieprzyjemny zapach z wnętrza pralki to powszechny problem. Mogłoby się wydawać, że jeśli urządzenie ma regularny kontakt z wodą i detergentami, to takie kłopoty nie będą się pojawiać. Tymczasem wiele osób po otwarciu pralki krzywi się z niesmakiem. Co więcej, nierzadko ten niemiły zapach pozostaje na ubraniach. Podpowiadamy, jak zadbać o pralkę, aby nie musieć się o to martwić.
Dlaczego z pralki śmierdzi?
Zacznijmy od ustalenia przyczyny problemu. Nieprzyjemny zapach zazwyczaj wynika ze współistnienia kilku czynników. Przede wszystkim mogą go powodować osadzające się w zakamarkach resztki detergentów i drobnych zanieczyszczeń. Na nich nierzadko namnażają się bakterie, które powodują niemiłe doznania. Sprzyja im także gromadząca się w bębnie lub w uszczelkach wilgoć. Zalegająca woda bywa również przyczyną rozwoju pleśni.
Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu, która bezpośrednio łączy się z wymienionymi czynnikami, jest brak należytej higieny i zbyt rzadkie czyszczenie pralki. Pomimo automatycznego kontaktu ze środkami czyszczącymi, urządzenia nie myją się automatycznie i wymagają cyklicznego przeprowadzania konserwacji.
Czyszczenie pralki krok po kroku
Aby pralka działała bez zarzutu, a wyciągane z niej ubrania były zawsze czyste i świeże, należy regularnie przeprowadzać jej czyszczenie. Na szczęście nie jest to nic trudnego. Do umycia bębna wystarczy uruchomienie pustego cyklu prania z wysoką temperaturą. Można przy tym dodać odrobinę octu lub sody oczyszczonej, które pomogą rozprawić się z osadem. Raz na jakiś czas warto wykorzystać specjalny płyn do czyszczenia pralki. Można go znaleźć na stronie: https://ludwik.pl/pl/product/ludwik-plyn-czyszczenia-pralki/. Tego rodzaju środek pomoże usunąć bakterie i zarodniki pleśni.
Należy także pamiętać o umyciu uszczelek i drzwi. Uszczelki to miejsca, gdzie najbardziej gromadzi się brud i wilgoć. Dlatego trzeba je regularnie przemywać szmatką i łagodnym detergentem. Regularnego czyszczenia wymaga również szuflada na środki piorące. Tę część najczęściej można łatwo wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Aby dotrzeć do zakamarków i trudno dostępnych miejsc, można wspomóc się szczoteczką do zębów.
Jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi?
O zwalczanie niemiłego zapachu nie będziemy musieli się martwić, jeżeli podejmiemy odpowiednie działania profilaktyczne. Przede wszystkim podstawą jest regularne czyszczenie. Czysta pralka to gwarancja dobrze upranych i odświeżonych ubrań. Mniej więcej co dwa miesiące warto skorzystać ze specjalnego płynu eliminującego bakterie oraz osad. W tym czasie dobrze będzie także przyjrzeć się uszczelkom i filtrom. Różnego rodzaju środki czystości są dostępne pod adresem: https://ludwik.pl/pl/.
Ważne jest również wietrzenie. Po każdym praniu warto zostawić drzwi pralki uchylone, aby wnętrze mogło dobrze przeschnąć. Dzięki temu wilgoć nie będzie się gromadzić, a pleśń nie będzie miała warunków do rozwoju. Ostatnią wskazówką jest przypomnienie o umiarze – dozując środki piorące, należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta. Stosując zbyt duże ilości, łatwo doprowadzić do nagromadzenia się pozostałości wewnątrz bębna.