System REDcert – dlaczego warto wdrożyć go w swojej firmie?
- Szczegóły
- Kategoria: Porady
- Opublikowano: czwartek, 18, lipiec 2024 23:22
Współcześnie podstawą unijnych standardów odpowiedzialnego biznesu jest rozwój gospodarczy przebiegający w poszanowaniu środowiska naturalnego i z dbałością o prawa pracownika. Każdy producent i dystrybutor biopaliw oraz biomasy działający na terenie Unii Europejskiej jest więc zobowiązany do posiadania certyfikatu potwierdzającego spełnienie przez niego kryteriów zrównoważonego rozwoju. Istnieje kilka systemów certyfikacji w tym zakresie. Jednym z najczęściej stosowanych jest REDcert.
Czym jest system REDcert?
System certyfikacji REDcert powstał w Niemczech w 2010 roku, gdzie został wprowadzony przez najważniejsze stowarzyszenia rolnicze i przemysł biopaliwowy za pośrednictwem REDcert GmbH. Dwa lata później, w 2012 roku, został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Obecnie certyfikat jest warunkiem koniecznym do handlu biomasą przeznaczoną do produkcji energii. Jego podstawę regulacyjną stanowi dyrektywa UE w sprawie odnawialnych źródeł energii 2018/2001. W ramach systemu REDcert można wyróżnić:
- REDcert-EU, dotyczący wyłącznie zrównoważonej biomasy, jak również biopaliw i biopaliw z systemów UE,
- REDcert², dotyczący zrównoważonego wykorzystania biomasy w przemyśle spożywczym i paszowym oraz materialnego wykorzystania biomasy w przemyśle chemicznym.
Celem systemu jest stworzenie międzynarodowych standardów odpowiedzialnej produkcji biomasy, wśród których można wymienić zrównoważone zagospodarowanie gruntów, ochronę biosfery i jej zasobów, redukcję emisji dwutlenku węgla, jak również ochronę praw pracowniczych. Dostarcza on rozwiązania o charakterze praktycznym i znajduje zastosowanie na wszystkich etapach procesu produkcyjnego, od wytwarzania i przetwarzania surowców, po produkcję biopaliwa.
Jakie firmy powinny wdrożyć u siebie system REDcert?
System REDcert powinny wdrożyć u siebie firmy, których działalność polega na wytwarzaniu biokomponentów oraz przetwarzaniu, skupowaniu i importowaniu biomasy. Zaliczają się do nich między innymi:
- zakłady produkujące bioetanol,
- zakłady wytwarzające kwasy tłuszczowe,
- olejarnie,
- gorzelnie
oraz firmy skupowe i handlowe obracające gotowymi biokomponentami i biopaliwami lub surowcami do ich produkcji.
Korzyści płynące z wdrożenia systemu REDcert w firmie
Dzięki wdrożeniu systemu REDcert i otrzymaniu certyfikatu potwierdzającego zgodność ze standardami REDcert-EU i REDcert² firmy są w stanie udowodnić, że spełniają wymagania Unii Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju i dyrektywy 2009/28, a ich łańcuch dostaw może zostać w pełni prześledzony. Uzyskują tym samym możliwość obrotu takimi produktami, jak zboża, nasiona oleiste, olej roślinny, spirytus rolniczy czy też odpady roślinne. Wśród korzyści płynących z wdrożenia systemu REDcert w firmie należy ponadto wymienić:
- możliwość potwierdzenia pochodzenia biomasy do produkcji biopaliw i biokomponentów,
- uzyskanie ulg podatkowych z zakresie wykorzystania odpadów do produkcji biopaliw, wprowadzonych w państwach członkowskich UE,
- ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i tym samym zmniejszenie śladu węglowego prowadzonej działalności,
- zrównoważone zagospodarowanie gruntów i ochronę naturalnej biosfery,
- stworzenie środowiska przykładającego wagę do praw człowieka i pracownika oraz ich ochrony,
- uzyskanie dostępu do rynków europejskich i większej szansy rozwoju na rynkach międzynarodowych,
- możliwość wyróżnienia się na rynku jako producent dbający o ochronę środowiska naturalnego.
Dodatkowo firmy, które zdecydowały się na wdrożenie systemu REDcert są również w stanie przeznaczyć swoją biomasę do innych celów, na przykład do wykorzystania w przemyśle spożywczym.
Jak uzyskać certyfikat REDcert?
W celu uzyskania certyfikatu REDcert, firma musi zarejestrować się w systemie i przejść stosowny audyt, przeprowadzany przez niezależną jednostkę certyfikującą.
Rejestracja w systemie REDcert
Pierwszym krokiem do uzyskania certyfikatu REDcert jest rejestracja firmy w systemie i podpisanie umowy. Spełnienie tego wymogu otwiera drogę do audytu certyfikacyjnego.
Audyt certyfikacyjny
Audyt certyfikacyjny w firmie chcącej uzyskać certyfikat REDcert przeprowadzany jest przez profesjonalistów, posiadających odpowiednie kompetencje i doświadczenie w danej branży. Oceniają oni zgodność systemu zarządzania z obowiązującymi normami i identyfikują możliwości jego doskonalenia. Na zakończenie audytu audytorzy prezentują wyniki swojej pracy wraz z opisem potencjału poprawy firmy. W razie potrzeby przedstawiają również optymalny plan działania.
Firma, która spełniła wszystkie wymagania systemu i pomyślnie przeszła audyt, otrzymuje certyfikat REDcert. Jest on ważny przez dwanaście miesięcy. Po upływie tego czasu firma, która wciąż chce się legitymować certyfikatem REDcert, musi przejść proces recertyfikacji.
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.