Sprawdź, po czym rozpoznasz zapalenie dziąseł – najważniejsze objawy

Nie tylko zęby mogą być przyczyną przykrych dolegliwości związanych typowo z nieprawidłowościami występującymi w jamie ustnej. Gdy podczas mycia zębów zauważysz na swojej szczoteczce krew, najprawdopodobniej masz do czynienia z zapaleniem dziąseł – jedną z najczęstszych chorób w obrębie jamy ustnej, której w żaden sposób nie powinno się ignorować. Chociaż wiele osób interpretuje różowawe zabarwienie wypluwanej przez siebie śliny jako zbyt moce naciśnięcie szczoteczki czy nazbyt intensywne używanie nitki, w większości przypadków to znak, że czas bliżej przyjrzeć się sposobie, w jakim dba się o higienę swoich zębów. Innym ignorowanym objawem jest zmiana barwy dziąseł; stają się one krwawoczerwone. Zmiana barwy dotyczy ich większego obszaru, okolicy brodawki międzyzębowej czy okolicy przyszyjkowej. Wraz z zaczerwienieniem nierzadko dochodzi do obrzęku dziąseł, co zauważalne jest jako skrócenie długości koron zębów – ich część staje się przykryta przez opuchnięte, bolące dziąsła. Stan zapalny dziąseł jest wyjątkowo uciążliwy, a osoby go doświadczające starają się poszukiwać rozwiązań na miarę swoich potrzeb. Jednak aby skuteczniej zapobiegać, należy najpierw poznać przyczynę występowania zapalenia dziąseł.

O co dbać, a czego unikać? Główne przyczyny zapalenia dziąseł

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, która skutkuje odkładaniem się nadmiaru płytki nazębnej. Nie jest to jednak jedyny powód; udowodniono bowiem, że zapalenie dziąseł może pojawiać się u osób z bardzo dobrym poziomem higieny jamy ustnej – często powiązane jest to ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Zmiany zapalne, które nie są związane z płytką nazębną, obserwuje się przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży, kobiet w okresie menopauzy czy menstruacji, a także pań przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Zapalenie dziąseł może mieć swoje przyczyny także w chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy białaczka. Stanów zapalnych doświadczają również osoby chore na anoreksję czy bulimię lub ludzie, u których stwierdzono niedobory z grupy witamin B i C. Brak odpowiedniej reakcji o czasie grozi nieodwracalnym uszkodzeniem kości oraz włókien mocujących zęby. Nieleczone zapalenie dziąseł może spowodować tworzenie się pod ich linią „kieszonek”, czyli wgłębień, do których potrafią trafić resztki jedzenia. To zaś doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Nieleczone zapalenie dziąseł może być jedną z przyczyn paradontozy – osuwania się dziąseł i odsłaniania korzeni zębów. Finalnie zęby zaczynają się ruszać, a w skrajnych przypadkach mogą także wypadać. To idealny przykład na to, że warto reagować ma czas. W momencie gdy bakterie żyjące w płytce wywołają krwawienie, a dziąsła podczas szczotkowania krwawią, nie czekaj ani chwili dłużej. Na tym etapie chorobę można jeszcze cofnąć.

Domowe sposoby na zapobieganie zapaleniu dziąseł

W leczeniu zapalenia dziąseł najistotniejszą rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne, profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie dentystycznym. Jeżeli dokładnie usuniemy resztki pokarmowe z powierzchni naszych zębów, uniemożliwimy rozwój bakterii oraz inicjowanie stanu zapalnego. Produktów do dokładnego czyszczenia jamy ustnej wcale nie trzeba długo szukać – wystarczy wejść do sklepu internetowego HelloDent i wybrać to, co najbardziej cię interesuje. Oprócz standardowego mycia zębów szczoteczką, ważne jest także nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami, do których szczoteczka manualna nie jest w stanie dotrzeć. Sumienne eliminowanie powodów pozwoli ci na nowo cieszyć się zdrowym, pogodnym uśmiechem, bez bólu i dyskomfortu. Stały uśmiech ma się tylko jeden! Postaraj się zadbać o niego najlepiej jak potrafisz. 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.