Rodzaje paneli fotowoltaicznych: który wybrać?

Planujesz instalację fotowoltaiczną i czujesz się przytłoczony wyborem paneli? Różnią się od siebie wyglądem, materiałem, z którego są wykonane i ceną, ale przy doborze paneli kierujemy się szczególnie ich wydajnością, mocą i odpornością na czynniki zewnętrzne. Istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Chcesz się dowiedzieć, czym się od siebie różnią? Przeczytaj poniższy tekst, w którym omówimy cechy poszczególnych rodzajów.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne

W tym akapicie przeczytasz więcej o panelach fotowoltaicznych pierwszej generacji – monokrystalistycznych i polikrystalicznych. Czym różnią się od siebie? Jak sugerują przedrostki: te pierwsze są jednolitą masą, natomiast polikrystaliczne wykonane są z wykrystalizowanego krzemu, dlatego też panele monokrystaliczne są zdecydowanie bardziej odporne na mikropęknięcia. Inną ich zaletą jest uzyskanie większej sprawności niż panele polikrystaliczne – sprawność tych paneli może wynieść nawet 24%. Charakteryzują się także większą żywotnością, dlatego ich cena jest wyższa. Inną różnicą między tymi rodzajami paneli jest ich wygląd. Monokrystaliczne są czarne z białymi kropkami, a polikrystaliczne niebieskie.

Dowiedz się więcej: https://solarika.pl/

Panele drugiej generacji

Panele drugiej generacji to panele amorficzne, CIGS oraz CdTe. Godne polecenia panele amorficzne mają stosunkowo dobrą wydajność oraz moc. Charakteryzują się ciemnym bordowym kolorem oraz są lekkie i elastyczne. Produkuje się je z krzemu amorficznego. Należy jednak podkreślić, że efektywność takich paneli nie jest tak dobra, jak paneli pierwszej generacji. Warto jeszcze wspomnieć o panelach cienkowarstwowych, których żywotność jest znacznie krótsza, dlatego mają krótsze okresy gwarancyjne. Takie panele mogą być nawet 350 razy cieńsze od paneli krystalicznych, a ich zaletą jest elastyczność, która umożliwia szersze zastosowanie takich paneli w budownictwie. Natomiast przy ich produkcji wykorzystywany jest , który jest szkodliwy przy wdychaniu.

Jak wybrać odpowiednie panele?

Obecnie najczęściej wybieranymi panelami są te pierwszej generacji: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Dlaczego tak jest? Takie panele cechują się dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Jednak nie jest to jedyna kwestia, którą powinniśmy kierować się przy wyborze paneli. Nie każdy rodzaj paneli dobrze sprawdzi się w przypadku konkretnego budynku. Wybierając panele, zwracamy uwagę na moc, materiał, z którego zostały wykonane, żywotność i gwarancję. Ważna jest także niska awaryjność oraz dostępność komponentów.

Zobacz też: https://solarika.pl/fotowoltaika-dla-domu/

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.