Co sprawdzić w księdze wieczystej przed zakupem mieszkania?

Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź wpisy znajdujące się w księdze wieczystej. Zdarza się, że znajdujące się w niej zapisy, mogą być dla Ciebie problemem. 

Księga wieczysta (KW) to dokument, z którego dowiesz się, kto jest właścicielem mieszkania i czy nie ma ono obciążeń hipotecznych, czy egzekucyjnych. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić wszystkie zapisy. W przypadku wydatku rzędu kilkuset tysięcy warto się przygotować do zakupu i zorientować się, na co zwrócić uwagę w tego typu transakcjach.

Czym jest księga wieczysta?

Jest to rejestr publiczny informujący o stanie prawnym nieruchomości. Reguluje je Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Głównym celem prowadzenia KW jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości.

W Ustawie, w art. 2, znajduje się istotny, z punktu widzenia kupujących, zapis: „Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę”. Każdy, kto chce kupić nieruchomość, może zdobyć na jej temat podstawowe informacje np. o jej stanie prawnym.

Jakie informacje można ustalić na podstawie księgi wieczystej?

Sprawdzenie KW to jedna z pierwszych czynności, które warto wykonać, jeśli chcesz dalej rozmawiać o kupnie mieszkania. Pozwoli Ci to uniknąć wielu kłopotów np. w sytuacji, gdy pojawiają się rozbieżności pomiędzy stanem prawnym przedstawianym przez sprzedającego a tym, co jest w KW.

Księga wieczysta umożliwia ustalenie:

- właściciela nieruchomości;
- praw przysługujących właścicielowi nieruchomości;
- charakterystyki nieruchomości, np. powierzchni mieszkania;
- ograniczenia praw i roszczeń wobec nieruchomości;
- ewentualnych obciążeń hipotecznych.

Gdyby powyższe informacje nie były rejestrowane w KW, mogłoby powodować to problemy dla kupujących. Sprzedający mógłby np. zataić niektóre fakty, które wpłynęłyby na wartość nieruchomości. Co więcej, dotychczasowy właściciel sam może nie być ich świadomy. W takiej sytuacji kupno nieruchomości „z całym dobrodziejstwem inwentarza” wiąże się dla Ciebie z problemami.

Banki sprawdzają księgi wieczyste

Księgi wieczyste odgrywają kluczową rolę w procesie starania się o kredyt hipoteczny. Banki korzystają z nich, aby sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona i czy nie ma na niej innych hipotek. Ustalają także, czy dane podane we wniosku o kredyt są prawidłowe, w tym informacje dotyczące powierzchni, lokalizacji czy układu pomieszczeń, ponieważ te czynniki mogą mieć wpływ na wartość nieruchomości.

Oznacza to, że bez księgi wieczystej zakup nieruchomości jest niemożliwy, a bank może odmówić sfinansowania takiego przedsięwzięcia. Ponadto dokumenty te są niezbędne nie tylko do weryfikacji wniosku, ale również do podpisania umowy kredytowej i wypłacenia kredytu.

Księgi wieczyste można sprawdzić elektronicznie, w sądzie rejonowym lub starostwie powiatowym. Informacje pomogą Ci ustalić, jaki jest stan prawny nieruchomości, którą chcesz kupić. Dzięki temu zyskasz pewność co do jej stanu prawnego i być może zaoszczędzisz sobie wielu ewentualnych problemów.

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu księgi wieczystej? Dowiedz się więcej na: https://www.kancelariafurtak.pl/specjalizacje/ksiegi-wieczyste-i-hipoteki-krakow

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia