Jak zadbać o swoje zdrowie?

Zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu - to tylko niektóre czynniki pomagające nam dbać o zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Niemniej jednak często zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli o regularnych badaniach. Można je wykonać w dobrej przychodni, odwiedzając lekarza rodzinnego, lekarzy specjalistów oraz fizjoterapeutę. Jak dbać o swoje zdrowie w każdym wieku?

Badania profilaktyczne

Jednym z najważniejszych czynników w kontekście dbania o zdrowie są badania profilaktyczne. Należy przeprowadzać je regularnie, bez względu na wiek. Dla każdej grupy określono pewne badania ogólne, jednak warto pamiętać, że zupełnie inna diagnostyka będzie dotyczyła osób znajdujących się w konkretnych grupach ryzyka. Raz na pół roku warto wykonać morfologię krwi oraz oznaczyć poziom witamin i minerałów. Wyniki pozwolą dowiedzieć się, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny bądź czy nie brakuje nam niektórych substancji odżywczych. Kobiety co roku powinny wykonać cytologię oraz usg piersi w Skawinie. Te proste badania pozwalają wykryć raka szyjki macicy oraz piersi nawet we wczesnym stadium, dając tym samym znacznie większe szanse na wyleczenie. Każdego roku pacjentki powinny też udać się na badanie ginekologiczne, zwłaszcza jeśli przyjmują antykoncepcję hormonalną. Ginekolog w Skawinie przeprowadzi wywiad lekarski oraz wykona niezbędne badania, oceniając stan zdrowia dróg rodnych kobiety. Mężczyźni natomiast powinni wykonywać badania przesiewowe w kierunku raka prostaty bądź jąder. Lekarz w Skawinie wystawi niezbędne skierowania oraz podpowie, jakie jeszcze badania profilaktyczne można wykonać w razie potrzeby.

Profilaktyka dla osób z grup podwyższonego ryzyka

Badania profilaktyczne ogólne skierowane są do każdego pacjenta. Niemniej jednak szczególną opieką powinny zostać objęte osoby, które znajdują się w poszczególnych grupach ryzyka. Mowa tutaj na przykład o pacjentach, których członkowie rodziny chorowali na cukrzycę, nadciśnienie czy nowotwory. Lekarze z przychodni w Skawinie do każdego pacjenta podchodzą indywidualne, dobierając dla niego odpowiedni pakiet badań. Warto mieć na uwadze, że osoby z grup podwyższonego ryzyka zwykle wykonują badania profilaktyczne częściej, niż osoby spoza nich. 

Fizjoterapia kluczem do dobrego samopoczucia

Chcąc zadbać o zdrowie układu ruchu, warto przynajmniej raz w roku udać się do fizjoterapeuty. Specjalista oceni postawę, kręgosłup oraz to, jak pracują mięśnie. Jest to bezbolesne, lecz bardzo potrzebne badanie, któremu powinny poddawać się już osoby po 20. roku życia. Siedząca praca, brak aktywności fizycznej, nadwaga - to wszystko sprawia, że w późniejszym wieku pojawiają się problemy z układem ruchu, które bardzo trudno wyleczyć. Bardzo ważna jest więc profilaktyka, która pozwoli nam zawczasu podjąć odpowiednie działania. Co ciekawe, fizjoterapeutę powinny odwiedzać nie tylko osoby dorosłe, lecz również dzieci. Już w przypadku niemowląt możliwe jest podjęcie odpowiednich działań, zwłaszcza jeśli występują wyraźne zaburzenia rozwoju. Przychodnia w Skawinie zatrudnia najlepszych specjalistów z zakresu fizjoterapii, którzy są w stanie pomóc każdemu pacjentowi. Z ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://rcmskawina.pl/. Jeśli jednak problemy z układem ruchu zaczynają dokuczać coraz bardziej, to zdecydowanie nie warto zwlekać z wizytą. Bolący kręgosłup, trudności w chodzeniu czy podnoszeniu cięższych przedmiotów wymagają pilnej konsultacji i wdrożenia odpowiednich działań.

Czas dla zdrowia

W kontekście tego, jak zadbać o swoje zdrowie, nie sposób nie wspomnieć o bagatelizowaniu pierwszych objawów stanów chorobowych, jakie wysyła nam organizm. Przemęczenie, bóle głowy, trudności z zasypianiem, brak apetytu czy w przypadku kobiet zaburzenia miesiączkowania bardzo często są dla nas wynikiem nadmiernej ilości obowiązków zawodowych i życia w biegu. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, jak długo występują i czy nie towarzyszą im też inne, dodatkowe objawy. Nasz organizm najczęściej daje nam drobne znaki, których nie powinniśmy interpretować zbyt pochopnie. Jeśli utrzymują się one w dłuższym okresie, na przykład przez 2-3 tygodnie (w przypadku zaburzeń miesiączkowania mowa o 2-3 miesiącach), warto udać się do lekarza na konsultację. Specjalista zleci niezbędne badania, które pomogą mu postawić trafną diagnozę. Każdy pacjent powinien znaleźć czas dla siebie, a więc i dla swojego zdrowia, zwłaszcza jeśli zauważa jakiekolwiek niepokojące objawy. Pamiętajmy, że wczesna diagnostyka daje znacznie większe szanse na wyleczenie. Ponadto wdrożona terapia pozwala poprawić komfort życia, dzięki czemu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Dbanie o zdrowie to nie tylko zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek czy stresu. To także regularne badania i konsultowanie ewentualnych, nawet drobnych objawów. Choć często o tym zapominamy, to właśnie profilaktyka i odpowiednie leczenie pozwalają zachować zdrowie na długie lata. 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia