Krótszy dzień a wpływ na samopoczucie

Wraz z nadejściem jesieni zmieniają się warunki pogodowe i tryb życia. Wcześniej zapada zmrok, temperatura spada, a gdy kończy się sezon na świeże warzywa i owoce – na stołach zaczynają gościć cięższe potrawy. To wszystko w istotny sposób wpływa na samopoczucie i pokłady energii. Jak wtedy zadbać o zdrowie?

Jesień – pora roku wymagająca dla organizmu

Kiedy dzień w naturalny sposób staje się krótszy, twój organizm dostaje sygnał o tym, że może wcześniej zmniejszyć swoją produktywność i odpocząć. Ponadto jesienią i zimą ma on znacznie ograniczony dostęp do światła słonecznego, które pod kątem biologicznym jest konieczne, by móc żyć w zdrowy i zrównoważony sposób. Aby świadomie i skutecznie zapobiegać obniżeniu się kondycji organizmu jesienią i zimą, warto znać dokładny wpływ krótszego dnia na poszczególne obszary życia.

Objawy i przyczyny jesiennego przesilenia


Przez zmniejszoną ilość docierającego słońca, często pogarsza się twój nastrój, ale także obniża zdolność koncentracji i wydajność. Z kolei duża ekspozycja na światło sztuczne negatywnie wpływa na jakość snu. Szybciej męczą się oczy, a bóle głowy stają się coraz bardziej dokuczliwe. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do problemu z zasypianiem czy odwrotnie – wybudzaniem się. Jeśli taki stan się przedłuża, to nierzadko pierwszy niepozorny zwiastun sezonowej depresji.

Nie zawsze można sobie z nią poradzić samodzielnie. Wówczas konieczna może okazać się pomoc specjalisty. Poradę psychologa możesz zarezerwować nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Taką możliwość daje m.in. pakiet profilaktyczny „Pomoc psychologiczna przez telefon” dostępny w PZU Zdrowie. Jeśli jednak wprowadzisz do swojej codzienności kilka kluczowych nawyków, masz szansę jeszcze skuteczniej odeprzeć ogarniające cię przewlekłe zmęczenie!

Wykorzystaj krótszy dzień jak najlepiej

Jesienią i zimą najgroźniejsze są dla Ciebie zła dieta, siedząca praca czy nałogi. To czynniki, których zawsze należy unikać, jednak w okresie jesienno-zimowym prowadzą do znacznego osłabienia twojego organizmu, zwłaszcza układu odpornościowego. A ten ma przecież ważne zadanie do wykonania! Powinien skutecznie chronić cię przed mnożącymi się jesienią wirusami i bakteriami. Z ich powodu nietrudno o częste infekcje.

Umiarkowana aktywność fizyczna pomoże ci uaktywnić i pobudzić ciało do działania, dotlenić organizm i wzmocnić pracę serca. Dzięki niepozornym czynnościom znacznie zmniejszysz odczucie jesiennego zmęczenia. Wystarczy, że zamiast windy wybierzesz schody lub wyznaczysz jeden dzień w tygodniu na wizytę na basenie. Witaminy i minerały dostarczane wraz z jedzeniem także są kluczowe dla immunologicznej odpowiedzi twojego organizmu. O tej porze roku również znajdziesz sezonowe warzywa, na które warto postawić. W sklepie szukaj m.in. dyni, buraków, śliwek, gruszek czy papryki oraz wielu innych warzyw i owoców. Poza tym ubieraj się adekwatnie do pogody za oknem.

Jeśli nie jesteś pewien, czego brakuje w twoim organizmie, by zbudować odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, wykonaj okresowe badania. Przykładowo w PZU Zdrowie sprawnie umówisz się na wizytę w laboratorium. Dowiesz się, o jakie witaminy czy minerały zadbać w diecie i suplementacji, by cieszyć się dobrym nastrojem i energią, nawet wtedy, gdy nie sprzyja temu jesienna czy zimowa aura.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.