W Lubaczowie odbyła się debata "Budujmy mosty, nie mury"
W lubaczowskim liceum odbyła się debata „Budujmy mosty, nie mury” o hejcie i przemocy, z udziałem policjantów i strażaka, którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniem.
W środę w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie odbyła się debata inauguracyjna pn. „Budujmy mosty, nie mury. Debata o przemocy i hejcie”. Wydarzenie miało na celu uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z mową nienawiści i agresją oraz promowanie postaw przeciwdziałających hejtowi i przemocy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie oraz strażak i instruktor samoobrony, st. ogn. Tobiasz Kubiszyn.
Debacie przewodniczył Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Artur Wasiuta, który podkreślił wagę działań zapobiegających przemocy wśród młodzieży. Zaznaczył, że nawet najmniejsze kroki podejmowane w celu przeciwdziałania agresji mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo w środowisku szkolnym i społecznym.
Gościem debaty był st. ogn. Tobiasz Kubiszyn z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie, który jako doświadczony instruktor sportów walki opowiedział o radzeniu sobie z hejtem i o roli, jaką sport może odegrać w budowaniu odporności psychicznej. Podkreślił, że choć hejt może być wyzwaniem, warto postrzegać go jako okazję do samodoskonalenia i pozostania wiernym własnym wartościom.
Policjantki st. sierż. Marzena Mroczkowska oraz st. sierż. Elżbieta Huber poruszyły kluczowe kwestie prawne związane z mową nienawiści. St. sierż. Mroczkowska przedstawiła rodzaje hejtu, które stanowią przestępstwo, a także wskazała granice odpowiedzialności karnej. Z kolei st. sierż. Huber omówiła prawne konsekwencje związane z hejtowaniem wśród nieletnich, podkreślając wagę świadomego korzystania z mediów społecznościowych.
Spotkanie stało się okazją do konstruktywnej dyskusji na temat przeciwdziałania agresji, a także budowania świadomości prawnej młodzieży.
Zdjęcia: KPP Lubaczów