Rząd wprowadza Tarczę Antykryzysową – pakiet działań wart ok. 212 mld zł

 
fot. Krystian Maj/KPRMfot. Krystian Maj/KPRM
 
Przejęcie przez państwo finansowania 40 proc. wynagrodzenia w firmach z problemami, jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu, 7,5 mld zł dla służby zdrowia - zakłada m.in. wprowadzana przez rząd Tarcza Antykryzysowa o wartości ok. 212 mld zł.

W dokumencie udostępnionym w środę przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM) podkreślono, że pakiet został przygotowany w rekordowym tempie - w ciągu dwóch tygodni od momentu wykrycia w Polsce pierwszej osoby zarażonej wirusem SARS-CoV-2. Celem pakietu jest "niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą negatywne skutki pandemii i wywołanej przez nią recesji dla polskich pracowników i przedsiębiorstw" - podała kancelaria. Pakiet skierowany do pracowników obejmuje także osoby zatrudnione na umowy zlecenie oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Główne założenia pakietu to m.in. przejęcie przez państwo finansowania 40 proc. wynagrodzenia w firmach z problemami; pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60 proc., jeżeli nie będzie prowadził zwolnień pracowników. Założono, że państwo pokryje firmie w kłopotach blisko połowę pensji pracownika na postojowym, a jego wynagrodzenie nie może być niższe niż płaca minimalna.

Samozatrudnieni, osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł. Pakiet przewiduje też, że pracownicy mogą skorzystać z wakacji kredytowych w bankach; Polacy skorzystają z przesunięcia terminu deklaracji PIT do końca czerwca.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK) będzie chronił przed nieuzasadnionym wzrostem cen i niedozwolonymi praktykami na rynku pożyczek gotówkowych. Małe i średnie firmy będą mogły uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych oraz uzyskać nowe finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program pomocowy zakłada, że firmy mogą uzyskać kapitał w Polskim Funduszu Rozwoju oraz ubezpieczenia obrotu w KUKE, a firmy transportowe mogą skorzystać z leasingu ARP w odroczonymi o trzy miesiące ratami. Mikrofirmy zatrudniające do dziewięciu osób mogą uzyskać niskooperocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy do 5 tys. zł na 12 miesięcy.

Ponadto, przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat. Będą też mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 r.

Służba zdrowia otrzyma 7,5 mld zł dodatkowych środków na walkę z epidemią SARS-CoV-2, rozwój infolinii dla Pacjenta oraz Lekarza, informatyzację oraz rozwój programu Domów Opieki Medycznej (DDOM) dla osób starszych.

W informacji KPRM czytamy też, że firmy nie będą narażone na skutki opóźnień i kar w zamówieniach publicznych.

Premier powoła Fundusz Inwestycji Publicznych o wartości 30 mld zł celem pobudzenia gospodarki poprzez inwestycje publiczne w infrastrukturę, drogi, szpitale, szkoły, cyfryzację, energetykę, biotechnologię. Nastąpi przesunięcie wielu obowiązków i terminów administracyjnych lub sądowych; pracownicy z Ukrainy otrzymają automatyczne wydłużenie wiz i pozwoleń na prace.

Zaznaczono, że szacowana całkowita wartość pakietu to 212 mld zł, czyli blisko 10 proc. PKB. W jego skład wchodzą: gotówkowy komponent rządowy o wartości 66 mld (2,9 proc. PKB), na który składają̨ się̨ wydatki budżetu państwa, ZUS i funduszy celowych; płynnościowy komponent rządowy o wartości 74,5 mld zł (3,3 proc. PKB) składający się̨ wakacji kredytowych i odroczonych danin oraz finansowania płynnościowego w postaci kredytów i kapitału głowie z wykorzystaniem instrumentów finansowych Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR, BGK, KUKE, ARP); pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 mld zł, który zapewni niezbędną płynność́ i warunki kredytowe.

"Celem polityki gospodarczej Rządu jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo finansowe oraz zdrowotne obywateli. Istotnym celem działań jest wsparcie sektora przedsiębiorstw i dbałość o bezpieczeństwo systemu finansowego" - zaznaczono w informacji. Dodano, że koszty związane z obecną sytuacją gospodarczą powinny być rozłożone pomiędzy sektor przedsiębiorstw, pracowników, system finansowy i sektor publiczny w sposób solidarny i adekwatny do możliwości z dbałością o bezpieczeństwo wszystkich sfer życia społecznego i gospodarczego w Polsce.

Podkreślono, że piet antykryzysowy zakłada znaczącą skalę wydatków fiskalnych, ale działania te nie powinny prowadzić do osłabienia dyscypliny finansów publicznych oraz powinny zapewniać krótko i długoterminową stabilność finansów.

Zapowiedziano, że większość regulacji prawnych związanych z Rządowym Pakietem Antykryzysowym wdrożonych zostanie w drodze specustawy gospodarczej przeciwdziałania skutkom gospodarczym pandemii SARS-CoV-2, opracowywanej przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi ministerstwami i agendami rządowymi. Zapowiedziano również, że pakiet działań antykryzysowych będzie rozszerzany o kolejne instrumenty polityki gospodarczej, a praca nad pakietem, jego ewaluacja i modyfikacja w związku z najwyższym poziomem ryzyka, zmienności i niepewności w otoczeniu, będzie procesem ciągłym. 

Źródło: PAP

Komentarze   

Riki
+6 # Riki 2020-03-18 19:50
Tylko co da odroczenie ZUSu w czasie gdy ktoś zarobi 0 zł???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Biskup
+11 # Biskup 2020-03-19 00:10
Poszła informacja, że rząd pomaga przedsiębiorcom ? Poszła. Proszę się odczepić
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
eugeniusz
+10 # eugeniusz 2020-03-18 21:05
ciężkie czasy nadchodzą niestety...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
BRAK MI SLÓW
+7 # BRAK MI SLÓW 2020-03-19 00:01
PISZE PAN GŁUPOTY PONIEWAŻ ODROCZENIE PŁATNOŚCI ZUS NIE WCHODZI W RACHUBĘ , A TAK PRZY OKAZJI CALA POMOC I TAK POCHODZI Z NASZYCH PODATKÓW .WIEC POMOGĄ MI ZA MOJE PIENIĄDZE . ŻAŁOSNE 5 TYS .KREDYTU DLA RATOWANIA FIRMY,CZĘSTO BUDOWANEJ LATAMI. EHHH ,MOŻNE NIECH LEPIEJ TEN KRAJ JUŻ WIRUS WPIER...I
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
błachachacha
+4 # błachachacha 2020-03-19 09:25
Po pięciu latach rządów PiS, państwo nie ma ZŁOTÓWKI oszczędności na czarną godzinę!
Te miliardy będziemy spłacać przez dziesięciolecia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
pominięty
+5 # pominięty 2020-03-19 13:12
Budzety samorządów w największym % pochłania pomoc społeczna czyli w dużym stopniu rozdawnictwo w formie óżnych plusów szlak mnie trafia że idzie to w pewnej mierze z moich podatków a ja i dzieci nie korzystam z nich.Wielka mi radość ze budzet się równoważy a gdzie zaskórniaki na cz arną godzinę?po co aby dziś zdobyć wyborców
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
błachachacha
+3 # błachachacha 2020-03-19 13:24
PiSiory chwalą się silną, niezależną gospodarką i wzrostem pkb. Jak to się ma do kursu euro? Tragedia!
Gdzie kasa na czarną godzinę, he? Przeżarliście gnoje i tyle, a teraz nas zadłużycie na lata
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
bizon
-10 # bizon 2020-03-19 13:28
kto nie potrafi utrzymać działalności w takich warunkach to się do niej nie nadaje a teraz co się stało???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lokalny
+1 # lokalny 2020-03-19 14:25
Rockefeller jesteś ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
prawda
+5 # prawda 2020-03-19 14:52
To nie jest żadna tarcza antykryzysowa. To jest zmuszanie Polaków, żeby się dalej zadłużali. Dopiero co wyszli z jednych kredytów a łaskawcy już pchają ich w następne. Zadajcie sobie wszyscy pytanie, co będzie za dwa albo trzy miesiące, jak kasa się skończy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
adma
+5 # adma 2020-03-19 15:02
Cytuję prawda:
To nie jest żadna tarcza antykryzysowa. To jest zmuszanie Polaków, żeby się dalej zadłużali. Dopiero co wyszli z jednych kredytów a łaskawcy już pchają ich w następne. Zadajcie sobie wszyscy pytanie, co będzie za dwa albo trzy miesiące, jak kasa się skończy.


Zgadzam się. Teraz ci wszyscy domorośli ekonomiści przekonają się, że kasa na ich 500 plus nie bierze się jednak z powietrza. Za dwa miesiące będzie pozamiatane. Ten pakiet to jakaś kpina. Gdyby naprawdę rządzącym zależało na ludziach to by się skupili na wynalezieniu lekarstwa. Teraz zarabiają tylko zagraniczne firmy jak biedronka oraz spółki państwowe tracą na potęgę polskie firmy, które niedługo będą musiały zwalniać ludzi. Jaka to to pomoc?! Składki mamy płacić jak nie teraz to później, tylko ciekawe z czego jak nie zarabiamy. No jasne możemy wziąć kredyt i będzie super. Nawet RPP obniżyła stopy procentowe, miód malina normalnie. Wielu wpadnie w tą pułapkę a jak się posypie i stopy pójdą w górę to się nie pozbieramy. Prawda jest taka, że zarobią na tym banki oj zarobią.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
KLLa
+6 # KLLa 2020-03-19 17:38
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!"

święte słowa, chory system i teraz za to zapłacimy. Uwielbiam teksty naszych rządzących w stylu: przekazaliśmy 100000000000000 000 zł na służbę zdrowia więcej, niż nasi poprzednicy =)
Hahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
sio
-3 # sio 2020-03-20 06:41
+ a jak wyście rządzili to......
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Trojan
+2 # Trojan 2020-03-20 14:26
Sory ale ci wielcy giganci nie powinni ani grosza dostać .Właściciele takich firm na kontach mają miliony do i tacy też w naszym powiecie /dane z US w Lubaczów/ najlepiej i najłatwiej rękę do państwa qyciagnac a ludziom którzy notabene xharuja na jego"sukces"pła ci się na najniższa pensję!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.