Prostsze i szybsze procedury, mniej dokumentów. Zmiany w Prawie budowlanym

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.comZdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym, które wczoraj wieczorem uchwalił Sejm. 

Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikną też absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń.

– W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 200 tys. mieszkań, czyli najwięcej od 1980 roku. Chcemy utrzymać ten trend, bo Polacy potrzebują mieszkań. Uchwalone właśnie Prawo budowlane przyczyni się do tego, ponieważ skróci cały proces inwestycyjny – podkreśla minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Robert Nowicki, wiceminister rozwoju wyjaśnia:

– Nadmierna liczba dokumentów, których wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy. Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów. Projekt techniczny, który stanowi około 35 procent całej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmienia się on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych.

I dodaje:

- Obowiązkiem kierownika budowy będzie posiadanie aktualnego projektu technicznego, a projektant będzie wydawał oświadczenie o jego poprawności. Dzięki temu zostaną dochowane warunki bezpieczeństwa, a jednocześnie proces skróci się po stronie inwestora. Również urzędy będą miały ułatwioną pracę, bo to kilkanaście milionów stron dokumentacji rocznie.

Prostsza legalizacja starych samowoli budowlanych

Ważna zmiana, która poprawia bezpieczeństwo budynków, dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Mniej formalności i pakiet wolnościowy

Na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia, budujący będą składać mniej dokumentów. Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę będzie dołączał tylko część obecnego projektu budowlanego. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku. Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie nadzoru budowlanego dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Likwidujemy absurdy

Biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służące do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie będą wprost w ustawie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Na dynamicznie rozwijającym się rynku różnego rodzaju automatów niepotrzebna jest decyzja o pozwoleniu na budowę i dziennik budowy dla każdego takiego automatu.

Kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę

W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m3, niecek dezynfekcyjnych w tym niecek dezynfekcyjnych z zadaszeniem, wszystkich oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3, a nie tak jak dotychczas tylko domowych czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni, która nie przekracza 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych.
Ustawa zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.

Escape roomy bardziej bezpieczne

Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w kwestii zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Co jeszcze zmieni ustawa

Zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą sprzyjać szybszemu przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw na wydanie warunków przyłączenia do sieci, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadza także zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłat za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Komentarze   

Tom
+8 # Tom 2020-01-27 07:50
Czyli możemy się spodziewać że zostaną zwolnieni urzędnicy którzy do tej pory się tymi dokumentami zajmowali ??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
room
+6 # room 2020-01-27 12:56
Zajmą się czym innym, np. kontrolami :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tmw
+10 # Tmw 2020-01-27 13:13
Jak tak slysze,ze mamy 30 lat wolnosci to stwierdzam,ze to nieprawda. Np chcac wybudowac garaz tudziez letnia kuchnie,albo drzewo na posesji wxmciac to ja musze pytac laskawie o zgode. No co to ma znaczyc? moja ziemia,moja kasa,ja chce sobie garaz postawic,nikomu nic do tego! i to ma byc wolnosc?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
posiadacz ziemski
+2 # posiadacz ziemski 2020-01-27 17:54
Wolność rzecz względna. Kiedyś była większa niż dzisiaj, np. w Polsce szlacheckiej albo na Dzikim Zachodzie, ale nie dla chłopstwa u nas i nie dla rdzennych Amerykanów tam. Dzisiaj jest jaka jest, ale dla wszystkich taka sama. No może dla bogatych i/lub wpływowych trochę większa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
kadrowy
-7 # kadrowy 2020-01-27 14:54
Psia kość? Jak Ci można pomóc na ten m.in. słowotok wymyślno-przemy ślny? Może egzorcyzmy wg. rytu rzymskiego. Podczas obrzędu nie zapomnij włożyć różańca do zaciśniętej pięści.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
sio
+5 # sio 2020-01-27 20:42
W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 200 tys. mieszkań, czyli najwięcej od 1980 roku

PROSZĘ, PROSZĘ PIS OBIECAŁ MIESZKANIA I PRAWIE WYBUDOWAŁ!;-), A TVPiS tego nie oglosili????
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tmw
-6 # Tmw 2020-01-27 20:45
To chyba dobrze.ze'te mieszkania powstaly
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
sio
+5 # sio 2020-01-27 22:11
Oczywiście, powstały dzieki indywidualnym inwestycjom, bez pomocy (ingerencji;-)) państwa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
a
+1 # a 2020-02-27 18:18
Czy to znaczy, że mieszkanie parterowe 35m^2 z antresolą (co da ok. 60m^2) mogę wybudować na fundamencie bez pozwolenia (tylko na zgłoszeniu o budowie) i dodatkowo zamontować w nim gaz oraz podłączyć się do kanalizacji? Czy jeżeli domek znajdzie się na działce budowlanej to śmiało mogę się tam zameldować?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.