Amerykański sen, czy amerykański bałagan? Premiera powieści autorki z Lubaczowa

Dzisiaj swoją premierę ma książka autorki z Lubaczowa. Absolwentka UMCS w Lublinie, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Lubaczowie, Dorota Krzowska-Ważna, przedstawia intrygujący portret zbiorowy amerykańskiej Polonii i opisuje panujący w USA kult pracy.

Wielkie domy, designerskie meble, urządzone z przepychem sypialnie i łazienki – brzmi jak spełnienie amerykańskiego snu. Tylko kto to wszystko posprząta? Dorota Krzoska-Ważna przychodzi odpowiedzią. Odkryj Brudną Amerykę, czyli niebanalne opowieści o pozornie idealnym życiu amerykańskiej Polonii.

Dorota przyjeżdża na wakacje do USA i pracuje w firmie sprzątającej, której klientami są ludzie stanowiący elitę tego kraju. Bohaterka książki w trakcie swojego pobytu odwiedzi wiele amerykańskich domów opływających w luksusy i… tonących w śmieciach. Opowieści o wizytach w kolejnych posiadłościach na przemian szokują, fascynują i rozbawiają. Dowiecie się z nich m.in. co robi chicagowski policjant po powrocie ze służby do domu, co można znaleźć w mieszkaniu naczelniczki więzienia i jak wygląda dzień trudnej nastolatki.

Aż chce się krzyknąć „wow!” i robią to za mnie dziewczyny, które w towarzystwie wytatuowanego właściciela, Rosjanina, pojawiły się właśnie w pracy. Rzeczywiście, teraz, kiedy wszystko błyszczy i mieni się kolorowymi światłami, sala zupełnie nie przypomina mordowni ani rudery. Po krótkiej chwili ze zdumieniem spostrzegam, że striptizerki są już prawie kompletnie rozebrane. Paradują wokół baru w samych stringach, co robi wrażenie tylko na mojej siedemdziesięcioletniej koleżance i na mnie. W obecności szefa stróż rusza się znacznie szybciej niż do tej pory, jednak właściciel zdaje się tego nie doceniać, bo nieustannie gdzieś dzwoni, a potem spieszy się do wyjścia. Przedtem wręcza mi zapłatę i napiwek, mówiąc, że „jest bardzo wdzięczny za tak niezwykłą odmianę”. Na szczęście na Zbyszka nie musimy długo czekać. Z ulgą wsiadamy do samochodu, bo impreza w lokalu lada chwila zacznie się rozkręcać, a my nagle przestałyśmy pasować do otoczenia. Za dwadzieścia cztery godziny będzie tu znowu pobojowisko, ale to już nas nie interesuje. My sprzątamy tam dopiero za dwa tygodnie. - fragment książki Doroty Krzowskiej-Ważnej

Przekonaj się, że dom nie zawsze świadczy o charakterze jego właściciela. Odkryj intrygujący portret zbiorowy amerykańskiej Polonii i opis panującego w USA kultu pracy.

Dorota Krzowska-Ważna – Absolwentka UMCS w Lublinie, nauczycielka języka polskiego w szkole średniej. Mężatka, mama dwóch synów. Współpracowała z „Życiem Podkarpackim”, „Niedzielą” i Katolickim Radiem Zamość. W 2013 roku opublikowała książkę dla dzieci „Mój przyjaciel jerzyk”, popularyzującą mało znane najmłodszym gatunki ptaków. Jej pasje to rozmowy z ludźmi i czytanie książek.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Brudna_Ameryka

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.