Moniuszko w Radrużu na inaugurację Festiwalu Dziedzictwa Kresów
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: poniedziałek, 24, czerwiec 2019 20:26
Uroczystym koncertem z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zainaugurowany zostanie tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów. Festiwalowych wydarzeń w regionie będzie jednak znacznie więcej, bo Festiwal trwać będzie od 26 lipca do 4 sierpnia.
Od kilku lat Festiwal Dziedzictwa Kresów inauguruje koncert w cerkwi w Radrużu. Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest idealnym miejscem do organizacji tego typu koncertów. Świątynia wprowadza słuchaczy w wyjątkowy klimat, przez co każde wydarzenie muzyczne staje się niezapomnianym przeżyciem. W tym roku właśnie tu, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, w ramach FDK, wystąpią Bogusław Morka (tenor), Agnieszka Kozłowska (sopran) i Artur Janda (bas, baryton). Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka.
Koncert w Radrużu to dopiero początek festiwalowej wędrówki po Ziemi Lubaczowskiej. W jej ramach odbędą się Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, Piknik „Retro”, Potańcówka „Dawnych zabaw czar” i III Forum – Polacy na Wschodzie. Tradycyjnie lubaczowski Rynek przeniesie się do lat 20. i 30. XX wieku. Wyświetlony zostanie Mapping „Kresy Niepodległe”. Ponadto uczcimy 135 lat linii kolejowej „Jarosław-Sokal”, spotkamy się z Anną Smółką, Agnieszką Rybak i Tomaszem Kubą Kozłowskim, wyruszymy w rajd rowerowy, poznamy „Dziedzictwo polskiego harcerstwa” i historię kresowych miasteczek. Organizatorzy Festiwalu nie zapomnieli o najmłodszych odbiorcach. Dla dzieci przygotowane zostały m.in. warsztaty kulinarne „Strudle, bajgle, piszingery” oraz zaprezentowana zostanie zapomniana już zabawka jarosławska.
Nieodłącznym elementem Festiwalu są koncerty. W tegorocznej edycji zaprezentują się dla nas polskie zespoły folklorystyczne z Ukrainy, Litwy i Białorusi oraz Warszawskie Combo Taneczne. Odbędzie się także koncert z okazji 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena w wykonaniu solistów i grup młodzieżowych. Niebawem poznamy także tegoroczną gwiazdę muzyczną i kulinarną wielkie finału festiwalu, który odbędzie się 4. sierpnia na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej. W jego trakcie przedstawiona zostanie rekonstrukcja Bitwy pod Zadwórzem, dostępne będą wystawy i pokazy rękodzieła oraz rozstrzygnięte zostaną konkursy kulinarne.
Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony Festiwalu www.festiwalkresow.pl, gdzie na bieżąco uzupełniany jest program.
Informacja prasowa
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.