"Festiwal Dziedzictwa Kresów" wydarzeniem historycznym 2018 roku!
Od lewej: dyrektor MHP Robert Kostro, prof. Andrzej Szczerski przewodniczący jury WHR, Wiesław Kapel wójt gminy Lubaczów odbiera nagrodę w kategorii Wydarzenie za Festiwal Dziedzictwa Kresów fot. MHP/Mariusz Bodnar
Festiwal Dziedzictwa Kresów zwycięzcą w Plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Impreza organizowana przez Gminę Lubaczów zwyciężyła w wyniku głosowania internautów.
W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i z zagranicy – m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy i Ukrainy. Spośród nich Jury wybrało finałową piętnastkę, na którą głosowali internauci.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zauważył podczas gali rozdania nagród, że istotą konkursu Wydarzenie Historyczne Roku jest docenienie ludzi i inicjatyw, które w ciągu minionego roku przypominały o wydarzeniach w naszej historii.
„Dzięki temu plebiscytowi po pierwsze - przypominamy te wydarzenia, po drugie - ludzi, którzy je tworzyli, a po trzecie - mobilizujemy lokalną społeczność, która oddaje głos na dane wydarzenie” − mówił dyrektor Muzeum.
Dyrektor MHP odczytał też list, który do uczestników gali Wydarzenie Historyczne Roku oraz jego zwycięzców i finalistów, skierował premier Mateusz Morawiecki. „To już 12. edycja tego ogólnopolskiego konkursu, którego celem jest uhonorowanie autorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych. Są to inicjatywy o różnej skali, formie, jednak mające wspólny cel – przybliżanie kolejnym pokoleniom naszego narodowego dziedzictwa. Cieszę się, że nagradzane są instytucje, które na tym polu wykazują się szczególną kreatywnością i aktywnością. Cechująca laureatów konkursu postawa współodpowiedzialności za świadectwa naszych dziejów zasługuje na najwyższy szacunek” – podkreślił premier.
Szef rządu zauważył, że „znalezienie się w zaszczytnym gronie laureatów tego konkursu jest tym bardziej znaczące, że decydujący głos o zwycięstwie mają obywatele – ci, którzy dzięki nagradzanym inicjatywom mieli szansę na lepsze poznanie historii swego kraju”. „Każdy głos oddany w plebiscycie jest symbolicznym laurem i wyrazem szczerego uznania. Gratuluję wszystkim, którzy swoimi przedsięwzięciami porwali serca i umysły głosujących. Gratuluję sukcesu, który rozwija i wzbogaca nasze społeczeństwo” – napisał Morawiecki.
Podczas uroczystego zakończenia plebiscytu wręczono trzy nagrody główne – statuetki wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.
Festiwal Dziedzictwa Kresów przygotowany przez Gminę Lubaczów to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej.
„To wydarzenie, które popularyzuje wiedzę o dawnych wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej w sposób niekonwencjonalny - poprzez organizowanie dziesiątek wydarzeń na ziemi lubaczowskiej, na całym Podkarpaciu. Prowadzimy działania nie tylko popularyzatorskie, ale także edukacyjne, związane z odtwarzaniem wydarzeń historycznych − nie tylko tych, które miały miejsce na ziemiach dzisiejszej Rzeczypospolitej, ale także tych na wschodnich ziemiach dawnej Rzeczypospolitej” – podkreślił w rozmowie z Muzeum Historii Polski wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.
Zwrócił uwagę, że ważnym elementem realizowanego projektu w ramach współpracy polsko-ukraińskiej, jest ratowanie zabytków historii na Ukrainie. „Ogromnie się cieszę, ze Muzeum Historii Polski zorganizowało ten konkurs i że zostaliśmy jego laureatem. W ten sposób działalność MHP rozszerza się na całą Rzeczpospolitą, włączając w nią także małe ośrodki jak nasz – gmina Lubaczów” – dodał Kapel.

Źródło: muzhp.pl