Rolnicy świętowali w Krowicy Samej

fot. lubaczow.powiat.plfot. lubaczow.powiat.pl

28 sierpnia rolnicy z całego powiatu lubaczowskiego wraz z gospodarzami i mieszkańcami wszystkich gmin, świętowali zakończenie tegorocznych zbiorów podczas Dożynek Powiatowych w Krowicy Samej w gminie Lubaczów. Organizatorami i gospodarzami święta byli: Starosta Lubaczowski Józef Michalik oraz Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel. - informuje Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

Święto plonów rozpoczęła msza św. na placu przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, której przewodniczył ks. Paweł Słonopas, proboszcz parafii Krowica. Homilię wygłosił ks. Andrzej Stopyra, dziekan dekanatu lubaczowskiego.


Oficjalną część uroczystości rozpoczął tradycyjny obrzęd wręczenia gospodarzom dożynek daru żniwnego, w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego "Niespodzianka" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Kresy". Chleb z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek przekazali także powiatowi starostowie dożynkowi- Maria Głuszek z Krowicy Samej i Piotr Kudyba z Nowego Brusna oraz starostowie gminni- Wiesława Furgała z Wólki Krowickiej i Michał Nowosiadło z Krowicy Hołodowskiej. Chlebem tym Starosta Józef Michalik i  Wójt Wiesław Kapel poczęstowali wszystkich uczestników święta. - czytamy na stronie lubaczow.powiat.pl

Na dożynki przyjechał m.in.Mieczysław Kasprzak- poseł na Sejm , Andrzej Nepelski- radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, burmistrzowie i wójtowie lubaczowskich gmin, radni powiatowi na czele z przewodniczącą Rady Powiatu- Jadwigą Pałczyńską, nadkom. Grzegorz Błaszczyk- komendant  powiatowy Policji czy mł.bryg. Andrzej Garus- zast. komendanta PSP w Lubaczowie.

Listy gratulacyjne na ręce gospodarzy dożynek przesłali: Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart- Wojewoda Podkarpacki, Jarosław Kalinowski –Poseł do Europarlamentu Europejskiego, Anna Schmidt-Rodziewicz- Poseł na Sejm RP,  Władysław Kosiniak-Kamysz- Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Waldemar Pawlak- Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP, Teresa Pamuła-dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,  Jerzy Jakubiec- Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Rzeszowie  oraz Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej w Rzeszowie. - informuje PCK w Lubaczowie

Licznie zgromadziły się też delegacje z wieńcami dożynkowymi- przyjechało ich aż 41. Dopisały także panie z kół gospodyń wiejskich- swoje potrawy prezentowało 30 kół z całego powiatu lubaczowskiego. Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie dożynkowym, a oceniało je jury w składzie:  Emilia Jakubiec – Lis – z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, Stanisław Piotr Makara – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie i Barbara Woch – zastępca dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Komisja pierwsze miejsce przyznała wieńcowi z Nowego Sioła-wsi, drugie wieńcowi z Czaplaków, a trzecie pracy z Krowicy Lasowej.

Jurorzy brali pod uwagę m.in. użycie jak największej ilości naturalnych materiałów, zachowanie tradycyjnych elementów w kompozycji wieńca i pomysłowość wykonania.

W konkursie rywalizowały także potrawy, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.  Oceniało je jury w składzie: Krzysztof Zieliński- Stowarzyszenie "Procarpatia" z Rzeszowa– członek Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarne,  Iwona Sopel – nauczyciel gastronomi w Zespole szkół w Oleszycach i Władysław Szyk- sekretarz Starostwa Powiatowego w Lubaczowie. - czytamy na stronie Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie

Największe uznanie jurorów zyskały pierogi z kaszą gryczaną z serem i maczką z gęsi, przygotowana przez KGW Bałaje (gmina Lubaczów). Drugie miejsce zajęła kaczka nadziewana z sosem chrzanowo- żurawinowym, przygotowana przez KGW Stare Oleszyce (gmina Oleszyce). Trzecia loakata przypadła KGW Lipsko (gmina Narol) za pierogi ruskie z kapustą, serem i czosnkiem w omaście. Komisja oceniała oryginalność potraw, ich smak, wygląd i estetykę prezentacji, a także wystrój stoiska.

Tegoroczne Święto Plonów umilały występy artystyczne: Zespołu Dziecięcego "Gwiazdki" z Krowicy Samej, Zespołu "Pogranicze", Kapeli "Pawlaki", Zespołu Śpiewaczego "Niespodzianka", Zespołu Pieśni i Tańca "Kresy" oraz grupy "Na Nowo". Na zabawę taneczną zaprosił zespół "Chromatic Plus" z Lubaczowa, a w jej trakcie niebo rozświetlił pokaz sztucznych ogni, ufundowany przez Starostę  Lubaczowskiego.

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_galerie/296/145/1/686278139.jpg

fot. lubaczow.powiat.pl

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_galerie/296/145/1/1556555073.jpg

fot. lubaczow.powiat.pl

http://lubaczow.powiat.pl/gfx/lubaczow/pl/default_galerie/296/145/1/1059655751.jpg

fot. lubaczow.powiat.pl

Więcej zdjęć  tutaj (kliknij, aby przejść)

Źródło: Iwona Buczko, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, www.lubaczow.powiat.pl.

Komentarze   

rolnik
+13 # rolnik 2016-08-30 16:52
Organizatorami dożynek byli mieszkańcy Krowicy Samej i mieszkańcy Powiatu lubaczowskiego, wójt i starosta co najwyżej popatrzyli, zjedli, wypili i nie wiele więcej. Za nasze podatników i rolników pieniądze to się odbyło. Panowie ze zdjęć pracą się nie zhańbili.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
MM
+9 # MM 2016-08-30 18:47
Słabo mi się robi jak widzę tych dygnitarzy z PSL.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
jozef
-9 # jozef 2016-08-30 21:10
To wez na wzmocnienie i lec do PIS. M M bo PSL. To. G oscie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
MM
+5 # MM 2016-08-31 09:50
Jakie są osiągnięcia tych twoich gości. Kij d**a i kamieni kupa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
tomi
0 # tomi 2016-08-31 15:34
to goście z marsa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
antypsl
+8 # antypsl 2016-08-30 22:57
BRAWO MM

Jakby ludzie z powiatu lub. zrozumieli na kogo głosuja do rady powiatu to Pan M nie pas by się wiecej. Na naszym terenie nic sie nie dzieje przez Psl. Drogi porażka(powiato we) lecznictwo (szpital) nie wspomne o rolnictwie. Ludzie zastanowcie sie kogo wybieracie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Der
+10 # Der 2016-08-30 22:02
Prosilbym organizatorow aby w przyszlym roku w sklad komisji weszli ludzie, ktorzy rozrozniaja przynajmniej rodzaje zboz i wiedz co to jeczmien i jak wyglada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
.......
+7 # ....... 2016-08-30 23:12
Der, święta prawda.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mario
+4 # Mario 2016-09-04 13:49
Ile ta swołocz się jeszcze będzie pasła na tych imprezach? ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
zolo
+1 # zolo 2016-09-09 16:18
kobiety sie na gotuja napieka chamy zezra nawet nie podziekuja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.