Dominika Ostałowska, Mikołaj Grabowski i Łukasz Drewniak w jury 44. Biesiady Teatralnej

Już 26 stycznia w Horyńcu-Zdroju rozpocznie się 44. edycja Biesiady Teatralnej. Poznaliśmy skład jury, które będzie oceniały zespoły.

Biesiada Teatralna to jeden z najstarszych w kraju festiwali amatorskich zespołów teatralnych małych form (pierwsza biesiada odbyła się w 1976 r.), który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Dodatkowym atutem jest profesjonalne jury – znani aktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni, którzy prowadzą warsztaty i specjalistyczne konsultacje.  W tym roku jurorami będą: Dominika Ostałowska, Mikołaj Grabowski i Łukasz Drewniak.  Oceniać oni będą występy amatorskich zespołów teatralnych małych form - teatrów dramatycznych, kabaretów, teatrów wizji i ruchu, poezji, monodramów - z całej Polski, które powalczą o o główne nagrody: "Złoty Róg Myśliwski Króla Jana" i "Złotą Misę Borowiny".

Dominika Ostałowska

Aktorka teatralna i filmowa. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), obecnie występuje w Teatrze Studio. Za rolę Marianny w Opowieściach lasku wiedeńskiego Ödönavon Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/1999. Zagrała m.in. w Garderobianym Krzysztofa Zaleskiego (1997), Kobiecie z morza Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w Miarce za miarkę Augustynowicz (2007), za którą została nagrodzona na festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w Łagodnej Mariusza Trelińskiego, Historiach miłosnych Jerzego Stuhra, Wojaczku Lecha Majewskiego oraz Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana.

Mikołaj Grabowski

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. Urodzony w 1946 w Chrzanowie. Absolwent krakowskiej PWST na wydziałach aktorskim (1969) i reżyserii dramatu (1977). Po studiach aktorskich zaangażowany do Teatru im. Słowackiego w Krakowie (1969-77), po reżyserskich – do Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze (1977-79) i Teatru im. Jaracza w Łodzi (1979-81 i 1988-92). Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu (1981-82), Teatru Słowackiego (1982-85) i Starego Teatru (2002-12) oraz dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi (1999-2002). Od 1969 do 1973 asystent na macierzystej uczelni, a od 1998 do 2002 dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu tamże. Gościnnie występował i reżyserował na szeregu innych scen w kraju i za granicą, m.in. w krakowskim Teatrze STU, warszawskim Teatrze IMKA i w Pantheater Kampnagel w Hamburgu. Współpracował też z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.

Łukasz Drewniak

Krytyk teatralny, teatrolog, redaktor, moderator, selekcjoner i konsultant. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze i Reżyserii Dramatu. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Redaktor książek „Dziennik podróży z Kantorem” Wacława i Lesława Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej „Dziewczyna z Kamienia”. Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego” (1995–2005), „Przekroju” (1999–2012), „Dziennika. Gazety prawnej” (2005–2010). Współpracował z TVP Kultura od samego początku istnienia stacji do 2016 roku jako redaktor i prezenter. Obecnie współtworzy program impresaryjny lubelskiego Teatru Starego i prowadzi na tej scenie cykl debat „Bitwa o kulturę”. Jest selekcjonerem konkursu o Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim. Na portalu teatralny.pl jest autorem cyklu „Kołonotatnik”, na który składają się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje. Mieszka w Krakowie

Teatry zaproszone do udziału w Biesiadzie

1.Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy

2.Teatr Kąt - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

3. Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy - Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

4. Teatr Ecce Homo- Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Ecce Homo w Kielcach

5. Kompania Teatralna Mamro - Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów w Warszawie

6.Teatr Fieter - Dom Kultury w Ozimku

7.DS. ČI-PR-CHA ZUŠ w Kremnicy

8.Teatr S.A.N. Teatr Jednego Aktora Kornelia Kozioł w Przemyślu

9.Teatr AD REM - Usługi Artystyczne Sebastian Słomiński w Warszawie

10. Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. - Tychy

11.Teatr Puk - Puk - Centrum Kultury Gminy Mełgiew

12. Ziębicka Grupa Teatralna - Ziębickie Centrum Kultury

 

Komentarze   

Ppp
+2 # Ppp 2023-01-12 21:14
Panie komisarzu jak Boga kocham widziałem jak tu wczoraj wychodził pies z murzynem!!!

m.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Senko
-1 # Senko 2023-01-14 21:43
youtu.be/Ij7DQolKNdc

Najpiękniejsza muzyka w historii polskiego kina
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Senko
0 # Senko 2023-01-14 21:43
youtu.be/Ij7DQolKNdc

Najpiękniejsza muzyka w historii polskiego kina
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia