Poznaj historię "Ocalonego z Katynia"

Grupa Nieformalna Pasjonaci Historii Regionalnej, składająca się z pracowników MBP w Cieszanowie zaprasza na projekcję filmu „Ocalony z Katynia". Pochodzący z Cieszanowa bohater był jeńcem w obozie w Kozielsku w czasie II wojny światowej. Władysław Jan Furtek znalazł się w szczęśliwej grupie osób, którym udało się uniknąć rzezi.

Tak wspominał warunki panujące w niewoli:

„Wyżywienie było w tych obozach marne. Otrzymywaliśmy je nierównomiernie ani co do ilości, ani co do czasu. Składało się tylko z kawałka chleba i 2-krotnie na dobę zupy z soczewicą. Mieszkaliśmy w barakach drewnianych, nieopalanych, nieszczelnych. Do spania nie mieliśmy koców, tak że przymrozki, wtedy już panujące, dawały nam się we znaki, a nawet spowodowały u niektórych ludzi zapalenie płuc.” Jego relacja w sprawie zbrodni katyńskiej została spisana i stanowi świadectwo prawdy o zbrodni katyńskiej. Ukazała się w „Dzienniku Polskim” wydanym w Londynie w 1943 roku, a także w książce „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów”.

Niewiele wiadomo o dalszych losach Władysława Jana Furtka. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studia. Przez pewien czas mieszkał w Londynie. 2 lipca 1949 roku otrzymał obywatelstwo brytyjskie. W okresie późniejszym przeniósł się do Szkocji, gdzie zmarł 13 czerwca 1985 roku. Postać urodzonego w Cieszanowie Władysława Jana Furtka stanowi o odwadze i ważnym świadectwie w świetle zbrodni katyńskiej. Oprócz filmu została wydana broszura „Ocalony z Katynia. Niezwykła historia Władysława Jana Furtka”, którą otrzymują bezpłatnie uczestnicy spotkania.

Projekcje filmu odbędą się w Starym Dzikowie, Oleszycach, Cieszanowie oraz w Lubaczowie, zgodnie z harmonogramem:

– Stary Dzików – 21.10. 2022 godz. 17:00 - cerkiew św. Dymitra w Starym Dzikowie,
– Oleszyce – 26.10.2022, godz. 17:00 - Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Oleszycach,
– Cieszanów – 27.10.2022 godz. 17:00 - Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie,
– Lubaczów – 28.10.2022 godz. 17:00 - Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie.

Grupę nieformalną Pasjonaci Historii Regionalnej tworzą pracownicy MBP w Cieszanowie: Urszula Kopeć-Zaborniak, Małgorzata Łachowska oraz Tomasz Róg.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia