Najlepsze szkoły – znamy ranking Perspektywy 2023. Jak wypadły nasze placówki?

Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY udostępniła wyniki najnowszego rankingu najlepszych szkół w Polsce – Perspektywy 2023. Sprawdziliśmy jak w zestawieniu wypadły szkoły z powiatu lubaczowskiego. 

Ranking Perspektywy 2023 przygotowano już po raz 25. Pod uwagę wzięto dane 1360 liceów ogólnokształcących i 1155 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. 

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Wyniki

Według rankingu najlepsze liceum w Polsce to XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie najlepszym technikum.

W województwie podkarpackim spośród "ogólniaków" najlepiej w rankingu wypadło I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (15 miejsce w Polsce). Na drugim miejscu I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (45. miejsce w rankingu ogólnym). Na miejscu trzecim znajduje się II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie (54. miejsce w Polsce). 

Z kolei jeżeli chodzi o technika, to pierwsze miejsce w naszym województwie piastuje Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy (18 miejsce w kraju), na drugim miejscu Technikum nr 6 (ZSE) w Rzeszowie (25. miejsce w Polsce), a na trzecim Technikum nr 5 (ZSP nr 5) w Krośnie (46. miejsce w kraju) 

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie

W zestawieniu Perspektyw LO w Lubaczowie zajęło dopiero 710 miejsce w kraju. W rankingu województwa podkarpackiego na 75 szkół lubaczowskie LO znalazło się na 39 pozycji. W poprzedniej edycji tego rankingu nasz ogólniak w zestawieniu ogólnopolskim zajmował 765 miejsce, a w wojewódzkim 40.

Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

Technikum w ZS im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie w rankingu ogólnopolskim znalazło się na 470 miejscu według rankingu Perspektywy 2022.  Natomiast ZS w naszym województwie zajął 30 miejsce - w stosunku do ubiegłego roku, to wzrost, bowiem wtedy lubaczowskie technikum zajęło 39 pozycję.

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach

W zestawieniu po raz drugi znalazło się Technikum w Zespole Szkół w Oleszycach, którego jednak nie ujęto w ogólnopolskim zestawieniu. W rankingu wojewódzkim na 70 szkół oleszyckie technikum zajmuje 68 miejsce. Rok wcześniej było to 64 miejsce.