Skąd się biorą zaparcia organiczne i jak się ich pozbyć odpowiednią dietą?

Zaparcia, czyli zbyt mała częstotliwość wypróżnień, to popularna dolegliwość. Jednocześnie, utrudnia ona codzienne funkcjonowanie, może być przyczyną poważnych schorzeń oraz wiąże się z bólem i dyskomfortem. Pozbycie się zaparć nie jest proste i może wymagać długiego leczenia, a kluczową rolę odgrywa w nim dieta. Jaki ma wpływ na zaparcia typu organicznego?

Zaparcia - czym się charakteryzują?

W medycynie, mianem zaparć, określa się sytuację, kiedy częstotliwość wypróżnień wynosi mniej niż dwa tygodniowo. Dodatkowo, towarzyszą temu takie objawy jak:

- trudności w wywołaniu wypróżnienia;
- konieczność silnego parcia na stolec;
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- zbity, twardy, odwodniony stolec.

Według statystyk, z zaparciami zmaga się ok. 30 proc. populacji, z czego większość stanowią kobiety. Jest to też częsta dolegliwość u osób starszych, otyłych oraz stosujących ciężkostrawną i tłustą dietę. Pozbywanie się zaparć zazwyczaj wiążę się też z koniecznością zastosowania odpowiednich leków i suplementów. Pierwszym ratunkiem mogą być tu preparaty ziołowe, dostępne bez recepty. Warto zawsze posiadać je w swojej domowej apteczce, tym bardziej że można zamówić je przez Internet - bogatą ofertę takich preparatów posiada choćby wapteka.pl.

Przyczyny zaparć organicznych

Zaparcia mogą mieć wiele różnych przyczyn, od których to uzależniony jest sposób ich leczenia. I dlatego, zaparcia klasyfikuje się na trzy podstawowe grupy, które różnicują przyczyny ich powstania. Są to:

- zaparcia organiczne;
- czynnościowe (nawykowe);
- idiopatyczne (powody ich występowania nie są znane, nie są też związane z żadną chorobą).

Zaparcia organiczne diagnozuje się w sytuacji, kiedy przejście stolca jest utrudnione ze względu na czynniki chorobowe. Za przyczyny zaparć organicznych uznaje się m.in. nowotwór jelita grubego, zwężenia, polipy, zaburzenia unerwienia czy też choroby odbytu. W takiej sytuacji niezbędna będzie szersza diagnostyka oraz konsultacja lekarska.

Rola diety w zwalczaniu zaparć

Leczenie zaparć zazwyczaj rozpoczyna się od stosowania środków farmaceutycznych. Warto jednak pamiętać, że nie należy ich nadużywać, a stosowanie takich leków nie powinno być regularne i zbyt częste (mogą przynieść wówczas odwrotny efekt). Pragnąc uwolnić się od zaparć na dłużej, warto zadbać za to o dietę, która ureguluje rytm wypróżnień oraz sprawi, że stolce będą posiadały odpowiednią wagę i konsystencję. Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnianiem? Oto najważniejsze wskazówki:

- spożywać produkty pełnoziarniste;
- dbać o odpowiednią podaż błonnika, stosując np. otręby, siemię lniane czy babkę jajowatą;
- ograniczyć tłuste mięso, żywność przetworzoną i typu fast-food;
- jeść surowe warzywa i owoce;
- włączyć do diety kiszonki;
- spożywać kefiry i jogurty.

Zdrowa dieta pozwoli zapomnieć o zaparciach na długo oraz znacznie poprawi ogólne samopoczucie i jakość życia.

Zioła i suplementy - czy warto je stosować?

Walcząc z zaparciami, szczególnie organicznymi, lepiej nie działać na własną rękę, ale w porozumieniu z lekarzem. Uporanie się z nimi może też wspomóc stosowanie odpowiedniej suplementacji w postaci naturalnych naparów i ziół. Ich zadaniem jest najczęściej przyspieszenie ruchów perystaltycznych jelit oraz polepszenie ich ukrwienia. Które zioła są znane z dobroczynnego wpływu na leczenie zaparć?

- koper włoski;
- rumianek;
- mięta;
- senes;
- lukrecja.

Zioła i suplementy na zaparcia również można kupić w internetowej aptece wapteka.pl. Posiadając ich zapas w swoim domu, nie trzeba obawiać się, że zaparcia nagle pokrzyżują plany, a ich pozbycie się będzie szybkie i proste.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: