Krótka historia płyt pleksi – jak powstały jedne z najpopularniejszych tworzyw sztucznych?

Szkło akrylowe to dość nowy wynalazek, który powstał w początkach lat 30-tych XX wieku. Za jego odkrycie odpowiedzialni byli dwaj brytyjscy chemicy pracujący dla przedsiębiorstwa Imperial Chemical Industries. Mniej-więcej w tym samym czasie niemiecki chemik i przemysłowiec uzyskał przeźroczyste szkło akrylowe, które nazwał Plexiglas – nazwa ta zachowała się do dziś, a płyty pleksi zyskały światową popularność. Miało to związek w dużej mierze z działaniami wojennymi; płyty pleksi stosowano w samolotach oraz łodziach podwodnych. Po wojnie materiał znalazł zastosowanie w wielu cywilnych gałęziach przemysłu. Stosuje się go także w branży reklamowej, a także codziennym życiu. Coraz częściej słyszy się także o zastosowaniu pleksi w dekorowaniu wnętrz. W czym tkwi fenomen tego tworzywa, które z roku na rok przejmuje coraz więcej branż? Źródła należy doszukiwać się przede wszystkim w wyjątkowych właściwościach, jakie kryją w sobie przeźroczyste płyty.

Sekrety pleksi, czyli co warto wiedzieć o tym niezwykłym materiale 

Pleksi, plexi, plexiglas, szkło akrylowe...tworzywo sztuczne powstałe na bazie polimetakrylanu metylu występuje pod naprawdę wieloma nazwami. Jego popularność wynika w dużej mierze wytrzymałości oraz przeźroczystości. Transmisja w zakresie światła widzialnego wynosząca około 90% powoduje, że płyty pleksi są w stanie stanowić lżejszy, wytrzymalszy, a przy tym znacznie łatwiejszy w obróbce zamiennik szkła. Na tym jednak nie kończy się szereg zalet niezwykłej pleksi, która zadowala również estetów – dzięki swoim właściwościom, jest ona całkowicie odporna na żółknięcie. Materiał ten nie reaguje na działanie ultrafioletu, co powoduje że niezależnie od ekspozycji na działanie promieni słonecznych, płyta zachowuje swój oryginalny kolor oraz wysoką przezroczystość. Dzięki temu może ona sprawdzić się niemalże w każdych warunkach, w tym także wystawiona na zewnątrz. Następną zaletą pleksi jest jej stosunkowo niewielki ciężar; w przeciwieństwie do dekoracji ze szkła, płyty pleksi są znacznie lżejsze w transporcie i mogą występować w naprawdę sporym rozmiarze, ważąc przy tym niewiele. Sekretem popularności pleksi jest także bezpieczeństwo – korzystając ze szkła niehartowanego istnieje spore ryzyko, że w przypadku nieszczęśliwego wypadku, szkło może rozbić się na ostre kawałki i poważnie kogoś zranić. Z pleksi nie ma takich obaw; materiał ten bez problemu znajduje swoje zastosowanie w przestrzeni publicznej, szkołach czy przedszkolach, a inwestorzy nie martwią się o jego ewentualne uszkodzenia. Uniwersalność stosowania pleksiglasu czyni go obecnie najchętniej wybieranym tworzywem przez producentów, którzy wykorzystują tworzywo na multum sposobów.

Ogrom możliwości płyt pleksi – przykłady wykorzystania tworzywa 

Wszystkie zalety pleksi sprawiają, że jej zastosowanie z roku na rok obejmuje coraz więcej aspektów. Pleksi wykorzystywane jest jako element dekoracyjny czy zadaszenie w ogrodach i tarasach bądź jako ścianki działowe. Co więcej, jest to znakomity dodatek do nowoczesnych wnętrz, który nadaje im niecodziennego charakteru. Bezbarwne szkło akrylowe to jednocześnie wysoka wytrzymałość na działanie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak siarczany, amoniaki czy dichromiany potasu. Między innymi dlatego osłony z pleksi wykorzystywane są także w szeroko pojętym przemyśle medycznym i farmaceutycznym. Pleksi to znakomita alternatywa sporo droższego szkła, a osłony wykonane z pleksiglasu można dowolnie docinać na wymiar. Sklep Mediplex oferuje szereg wielowymiarowych bezbarwnych płyt plexi, które – jak zaznacza sam dystrybutor – znakomicie odnajdą się w budownictwie, przemyśle i reklamie. Na samym początku klient jest również informowany o dwóch rodzajach pleksi: wytłaczanej i wylewanej. Pierwszy rodzaj to najpopularniejszy materiał stosowany zarówno w przemyśle, jak i reklamie; znakomicie nadaje się od do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, dobrze znosząc warunki atmosferyczne. Jego odporność na promieniowanie UV jest nad wyraz wysoka, a jako materiał lżejszy i mniej kruchy jest on zamiennie stosowany ze szkłem. Tymczasem wylewane płyty pleksi świetnie sprawdzą się w obróbce mechanicznej, w przypadku produkcji reklam podświetlanych, elementów frezowanych a nawet biurowej galanterii. Oba rodzaje płyt można przycinać do dowolnego formatu, co jeszcze mocniej podkreśla ich uniwersalne właściwości. Wisienkę na torcie stanowi też wysoce atrakcyjna cena – nic dziwnego, że współczesny przemysł wręcz pokochał pleksi!