O czym należy pamiętać, planując montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ogrzewania, takie jak piece na paliwo stałe bądź też gaz ziemny. Są ekologiczne, tanie w obsłudze i łatwe w eksploatacji. Nikt nic więc dziwnego, że na ich montaż z roku na rok decyduje się coraz większa liczba osób. Co warto wziąć pod uwagę, planując montaż tego typu urządzenia?

Wybór urządzenia – jakie są dostępne rodzaje pomp ciepła?

Warto mieć świadomość tego, że to od rodzaju dolnego źródła pompy uwarunkowany jest w dużej mierze koszt jej montażu.

Najmniej wymagający jest montaż powietrznej pompy ciepła, która energię czerpie, jak sama jej nazwa wskazuje, z powietrza. To urządzenie obecnie najczęściej wybierane. Jego minusem jest stosunkowo mała sprawność przy niskich temperaturach. Na szczęście z roku na rok zimy stają się coraz mniej mroźne, dlatego montaż powietrznej pompy ciepła wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Drugim typem urządzeń dostępnych na rynku, są gruntowe pompy ciepła. Charakteryzują się bardzo dużą efektywnością i wydajnością, jednak ich montaż jest dość skomplikowany i kosztowny, zwłaszcza w przypadku urządzeń pionowych, wymagających wykonania głębokich odwiertów w głąb ziemi.

Najmniej popularnym rodzajem pomp ciepła są pompy wodne, która energię cieplną pobierają z rzek, zbiorników wodnych bądź też studni. Z uwagi na to, że dostępność tego typu zbiorników jest dość ograniczona, wodne pompy ciepła wybierane są stosunkowo rzadko.

Stan energetyczny budynku a pompa ciepła

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pompa ciepła pracuje najlepiej w budynkach o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W takiej sytuacji musi wyprodukować mniej energii cieplnej, co przekłada się na zmniejszone koszty eksploatacyjne. Za stan energetyczny budynku w największym stopniu odpowiada jego termomodernizacja. Pomimo tego że jest ona bardzo korzystna dla pompy ciepła, to jednak nie jest konieczna.

Osoby, które rozważają montaż pompy ciepła, mogą zdecydować się na przeprowadzenie audytu energetycznego. Pozwala on określać, które miejsca w największym stopniu odpowiadają za utratę ciepła w domu.

Jakie ogrzewanie najlepiej sprawdzi się przy pompie ciepła?

Specjaliści wskazują, że w przypadku pomp ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe – sufitowe, ścienne bądź też podłogowe. Jest to niskoperaturowe ogrzewane, które uważa się za korzystne dla pomp ciepła. Nie oznacza to wcale, że systemy oparte na grzejnikach nie będą działać efektywnie. Wiele osób decyduje się na podłączenie pompy ciepła do istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania. Osoby te zgodnie twierdzą, że pompy ciepła zmieniły ich życie na lepsze i nie żałują podjętej decyzji.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nie ma co ukrywać – zakup i montaż dowolnej pompy ciepła to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że samorządy podejmują różnego rodzaju proekologiczne działania – takie jak choćby dofinansowania do instalacji alternatywnych źródeł ogrzewania, takich jak choćby właśnie pompy ciepła. Dzięki temu można liczyć na naprawdę atrakcyjny zwrot części kosztów poniesionych na jej kupno.