Czym nie jest UX?

Branża IT przeżywa prawdziwy rozkwit. Zapotrzebowanie na specjalistów cały czas rośnie a atrakcyjne zarobki skutecznie kuszą. Odpowiadając na ten trend, firmy szkoleniowe prześcigają się w tworzeniu konkurencyjnych ofert. Szczególnie popularne są szkolenia UX dla początkujących, reklamowane jako idealne dla każdego. Prawda czy nieczysty chwyt marketingowy? Sprawdź czym jest, a czym nie jest ux!

UX - czym jest i czy naprawdę dla każdego? 

Wielu chcących się przebranżowić, z przymrużeniem oka traktuje hasła reklamujące UX jako idealną dziedzinę IT dla osób bez zacięcia do nauk ścisłych. UX ( user experience) jest projektowaniem doświadczeń odbiorcy, czyli sumy wrażeń, odczuć jakich doświadcza użytkownik podczas interakcji z produktem. Celem UX designera jest stworzenie produktu, który jak najdokładniej odpowiada potrzebom użytkownika i wywołuje u niego pozytywne emocje.Ta pozornie łatwa definicja nie oddaje wielu bardzo złożonych etapów pracy i szerokich kompetencji, które są niezbędne w tym zawodzie.

Obecnie w czasach cyfryzacji, UX designer najczęściej tworzy produkty cyfrowe, głównie aplikacje i strony internetowe. Poprawiając ich użyteczność i funkcjonalność, UX designer uzyskuje przyjemny w odbiorze produkt i zwiększa satysfakcję klienta. By móc właściwie zaprojektować doświadczenia użytkownika konieczne jest poznanie i analiza oczekiwań grupy docelowej, do której kierowany jest produkt. Specjalista UX musi umieć zbierać dane, analizować statystyki i budować swoje pomysły na bazie tych informacji. By jak najlepiej zrozumieć potrzeby odbiorcy konieczna jest empatia. Dlatego w tej pracy odnajdą się osoby posiadające te umiejętności, niekoniecznie będące zainteresowane naukami ścisłymi. 

UX to nie projektowanie interfejsu.

Wygląd aplikacji lub strony jest rzeczą najbardziej uchwytną, której w oczywisty sposób doświadcza użytkownik podczas używania produktu. Dlatego tak często samo projektowanie interfejsu jest mylnie przypisywane właśnie UX. Za tworzenie interfejsu odpowiada dziedzina o tematyce węższej, bardziej zbliżona w swojej formie do projektowania graficznego.

To właśnie UI skupia się na wizualnej oprawie poszczególnych elementów serwisów www lub produktu, oraz funkcjonalnej optymalizacji, dbając o wygodę użytkownika. Dlatego wykonywanie pracy jako UI designer będzie wymagało innych umiejętności. Chcąc zaprojektować atrakcyjną wizualnie szatę graficzną konieczny jest zmysł estetyczny i kreatywność. Natomiast UX designer musi wykazać się analitycznym myśleniem by zrozumieć procesy, które wpływają na doświadczenie użytkownika, właściwie je przeanalizować, a na koniec skutecznie wykorzystać i przekuć tę wiedzę w proces projektowania. 

UX nie jest tylko … - zbiór "nie", o których musisz wiedzieć.

Projektowanie UX nie jest jednorazowym, pojedynczym etapem procesu. To ciągły proces projektowania, które będzie polegał na nieprzerwanych modyfikacjach, wsłuchiwaniu się w potrzeby odbiorców i nadążania za tymi zmianami.

Projektowanie UX nie jest tylko stawianiem na łatwość w użytkowaniu produktu. To tylko jeden z celów. Chcąc wzbudzić pozytywne odczucia użytkownika konieczne jest poznanie jego potrzeb i oczekiwań by produkt był dodatkowo przyjazny, przekonujący, angażujący i lepszy od konkurencji.

Projektowanie UX nie jest wyłącznie nastawione na użytkownika - bardzo ważna jest umiejętność znalezienia kompromisu pomiędzy celami biznesowych firmy a oczekiwaniami użytkownika. 

Na koniec należy podkreślić że projektowanie UX wymaga bardzo odmiennych kompetencji. Dlatego obok UX designera, zespół tworzą też UX researcher badający grupę docelową i testujący produkt, ale też UX writer który dba o unikalne i atrakcyjne treści. 

Szukając szkolenia UX dla początkujących pamiętaj o tych wszystkich zagadnieniach, by właściwie przygotować się do zawodu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ux-pm.pl/poziom-1