Terapia disulfiramem i wszystko, co trzeba o niej wiedzieć - wszywka alkoholowa Łódź

Wszywka alkoholowa Esperal jest bodźcem wspomagającym podczas psychoterapii uzależnień. Ma ona wspomagać leczenie choroby alkoholowej  poprzez wywołanie awersji do alkoholu. Jest to produkt farmakologicznie czynny firmy Polfa Warszawa S.A., który produkowany był do 2008 roku i skutecznie radził sobie z chorobą alkoholową. Jego produkcja została wstrzymana w na 10 lat, a w 2018 powrócił na rynek jako Disulfiram WZF od tej samej firmy.

Substancją aktywną wszywki alkoholowej Esperal jest disulfiram. Ten związek chemiczny jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej co oznacza, że w pewnym momencie blokuje metabolizm alkoholu. W trakcie tej reakcji etanol przemienia się do aldehydu octowego pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej, a następnie ze względu na dehydrogenazę aldehydową do kwasu octowego. Disulfiram zatem hamuje dehydrogenazę aldehydową i nie pozwala aldehydowi octowemu przemienić się do kwasu octowego. W rezultacie powoduje to bardzo duże stężenie aldehydu octowego w organizmie, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za uczucie zatrucia alkoholowego oraz tak zwanego kaca.

Esperal Łódź nie ma zatem na celu złagodzić objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego albo głodu alkoholowego wywołać awersję do samej substancji psychoaktywnej poprzez kojarzenie jej z nieprzyjemnymi intensywnymi dolegliwościami zatrucia alkoholowego. Gdy pacjent który ma wszytą wszywkę spożył trunek to już zaledwie po kilku minutach doznaje nieprzyjemne dolegliwości, które mogą trwać od 30 minut do nawet kilkugodzinne. Mimo kontrowersyjności koncepcji okazuje się ona bardzo skutecznej polecana przez terapeutów.

Kto może skorzystać z wszywki alkoholowej Esperal

Tak naprawdę z Esperalu może skorzystać każdy, kto cierpi na chorobę alkoholową zdiagnozowaną przez specjalistę. Implantacja wszywki alkoholowej może jednak dopiero zostać dokonana za pełną zgodą pacjenta, lekarza specjalisty oraz psychoterapeuty. Nie powinien być ona również pojmowane jako jedyna forma terapii tylko jako bodziec wspomagający podczas konsultacji psychologicznych. Są one podstawą do pełnego wyzdrowienia.

Czasem jednak sami przed sobą nie jesteśmy w stanie przyznać się do problemu. Osoba cierpiąca z powodu nałogu często wypiera myśl o tym, że może mieć problem, mimo tego iż otoczenie i rodzina zwracają na niego uwagę. W początkowych fazach alkoholizmu ciężko jest choremu rozpoznać czy faktycznie może być uzależniony czy może po prostu spożywa normalną ilość alkoholu zwyczajnie dla towarzystwa. Istnieje pewna  klasyfikacja, która pozwala na rozstrzygnięcie czy ktoś z twojego otoczenia może borykać się z chorobą alkoholową. WEDŁUG ICD 10 jeśli co najmniej trzy, z poniżej wymienionych objawów pojawią się w ciągu jednego roku możemy mówić o uzależnieniu od alkoholu. Są to:

- Duże pragnienie i poczucie przymusu zażycia substancji psychoaktywnej.
- Trudność w kontrolowaniu zachowania związanego z użyciem substancji (rozmiary dawek, rozpoczęcie przyjmowania i jego zakończenie).
- Objawy fizjologiczne odstawienia, które występują, gdy przerwane zostało przyjmowanie substancji psychoaktywnej. Objawia się zespołem abstynencyjnym, który ma przejawy charakterystyczne dla specyfiki przyjmowanej substancji, a jego obecność wiąże się ze przyjmowaniem podobnej lub tej samej substancji, by móc złagodzić lub uniknąć tych objawów.
- Stwierdzenie tolerancji - coraz większa adaptacja organizmu na konkretną dawkę substancji psychoaktywnej, co wiąże się z koniecznością zwiększenia jej dla uzyskania tych samych efektów odurzenia, co wcześniej.
- Pojawienie się zaniedbywania własnych zainteresowań czy ośrodków przyjemności na rzecz spożywanie substancji psychoaktywnej oraz zwiększenie czasu poświęconego na zdobycie jej i usunięcie skutków działania
- Ciągłe powielanie i powracanie do zażywania substancji mimo wiedzy o szkodliwych następstwach takich jak uszkodzenie wątroby czy stany depresyjne po dłuższym i intensywnym okresie zażywanie tych substancji (w niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia funkcjonowania poznawczego ze względu na przyjmowanie substancji, gdzie potrzebne jest rozpatrzenie czy uzależniony był świadomy zakresu dolegliwości, które mogą dotknąć)

Mikrochirurgiczny zabieg implantacji wszywki alkoholowej - na czym polega?

Jak w przypadku każdego zabiegu z charakteru tych inwazyjnych pierwszym krokiem jest konsultacje z lekarzem w celu omówienia ewentualnych przeciwwskazań. W przypadku, gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań do zabiegu lekarz na podstawie wagi, wieku oraz stopnia choroby alkoholowej wyznacza dawka leku zazwyczaj. Implant zawiera 8-10 tabletek, jednak jest to kwestia absolutnie indywidualna. Obecnie wiele klinik decyduje się na wdrożenie do swojej oferty zabiegu implantacji wszywki alkoholowej z oryginalnym Disulfiramem WZF. Ceny zabiegu są różne, średnio jest to około 500zł.

Przygotowanie do zabiegu nie są szczególnie wymagające oprócz tego, iż pacjent zobligowany jest do dwudziestoczterogodzinnej abstynencji przed samym zabiegiem. Gdy już ten warunek zostanie spełniony lekarz chirurg może przystąpić do implantacji. Wykonuje on niewielkie nacięcie zazwyczaj w okolicy górnego pośladka tak, aby blizna była jak najmniej widoczna i tam zastaje umiejscowiony implant z tabletkami. Substancja czynna powoli uwalniana jest do organizmu. Implantacja  trwa zaledwie 30 minut i jest wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem, po i w trakcie pacjentowi zapewniana jest odpowiednia opieka medyczna, by nie doszło do ewentualnych powikłań. Może bowiem zdarzyć się tak, iż ze względu na to, że implant to ciało obce, to organizm odrzuci go. Zazwyczaj miejsce obiektu zabiegu puchnie oraz widoczny jest wyciek płynu surowiczego, dlatego też ważna jest też higiena rany w odstępie 2. tygodni od wykonanie zabiegu oraz unikanie nadmiernych ćwiczeń, schylania się i kucania.

Po zabiegu implantacji, disulfiram będzie się utrzymywał w organizmie od 8 do 12 miesięcy, a w tym czasie pacjent dostaje od lekarza polecenie o absolutnym zakazie spożywania alkoholu. Inaczej dozna dotkliwych objawów zatrucia alkoholowego takich jak:

- Zawroty i bóle głowy
- Nudności
- Pocenie się
- Zwiększenie częstotliwości rytmu serca
- Wymioty
- Zaczerwienienie
- Niedociśnienie

W przypadku jednak, gdy pacjenci spożyją zbyt dużą ilość alkoholu to mogą pojawić się objawy zagrażające życiu takie jak:

- nieprawidłowy rytm serca            

- niewydolność krążenia            

- niewydolność oddechowa

Podczas działania Esperal  najlepszym krokiem jest czynne branie udziału w różnych rodzaju terapiach. Mogą być to spotkanie grupowe jak i trapie indywidualny czy rodzinne. Po okresie działania wszywki alkoholowej można ponownie przystąpić do zabiegu jeśli zajdzie taka potrzeba.