Bezpłatny test na koronawirusa w aptece. Czy jest to możliwe w powiecie lubaczowskim?

fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Na chwilę obecną żadna apteka w powiecie lubaczowskim, a nawet w województwie podkarpackim nie oferuje możliwości wykonania na miejscu bezpłatnego i szybkiego testu antygenowego w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

W czwartek (27.01) weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę w aptece. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2, przy wykorzystaniu testów antygenowych. 

Rządowe strony w internecie umożliwiają zlokalizowanie punktów, w których można wykonać szybie testy w kierunku SARS-CoV-2. Jak sprawdziliśmy, na terenie całego województwa podkarpackiego na chwilę do programu nie przystąpiła żadna apteka. Natomiast w całej Polsce do programu wykonywania szybkich testów antygenowych przystąpiło 105 placówek. 

Jest to spowodowane m.in. tym, że apteki muszą spełnić odpowiednie kryteria, a jednym z nich jednym z nich jest osobny gabinet opieki farmaceutycznej z umywalką z baterią na zimną i ciepłą wodę oraz innym wymaganym wyposażeniem. 

Jak wygląda procedura? Wyniki testu farmaceuci wpisują do systemu EWP, a pacjent będzie mógł go sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Gdy wynik będzie dodatni, pacjent pozostaje w izolacji i skontaktuje się z nim sanepid.

Jeśli jednak test wyjdzie ujemny, a pacjent ma objawy infekcji i czuje się źle, powinien poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na test PCR lub samodzielnie wypełnić formularz online, by go wykonać. Dostępny jest on na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa

W Polsce jest ponad 13 tys. aptek. Szczegóły dotyczące testowania oraz mapę aptek aktualnie wykonujących badania pod kątem wykrycia SARS-CoV-2 znajdują się na stronie: Zrób test antygenowy w aptece | Pacjent.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: