Kolejny przetarg na remont dworca PKP w Lubaczowie

Dworzec PKP w Lubaczowie fot. zlubaczowa.plDworzec PKP w Lubaczowie fot. zlubaczowa.pl

PKP chce wyremontować budynek dworca w Lubaczowie, ale pomimo dwóch ogłoszonych przetargów w dalszym ciągu nie udało się wyłonić wykonawcy. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły jednak kolejny, trzeci przetarg.

Jak już informowaliśmy, PKP na początek chce wymienić pokrycie dachowe, przebudować kominowe oraz zamontować nowa instalację odgromową. W tym celu w listopadzie ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Niestety - bezskutecznie, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta. Dlatego też w grudniu spróbowano po raz drugi znaleźć firmę, która wykona wspomniany remont. Znów się nie udało, bowiem wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu.  PKP po raz kolejny próbuje więc znaleźć wykonawcę inwestycji. W tym celu ogłoszono trzeci przetarg. Oferty przyjmowane są do 4 lutego.

Przypomnijmy, że to tylko część prac, które zamierza zrealizować PKP. Projekt, który wcześniej został opracowany obejmuje także m.in. remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, hydroizolację budynku, a także dostosowanie obiektu do obecnych wymagań, czyli np. montaż punków informacyjnych i obsługi pasażerów, kas i automatów biletowych czy dostawę mebli.

Rys historyczny dworca

W roku 1881 cesarz Austrii Franciszek Józef I wydał koncesję „na kolej żelazną miejscową z Jarosławia do Sokala”. Wraz z budową tej linii w Lubaczowie powstał w latach 1882-1884 dworzec kolejowy. Jego, dość skromna architektonicznie, bryła była typowym przykładem budowli kolejowych, powstających w II połowie XIX wieku na terenach zaboru austriackiego. Budynek dworca mieścił 2 kasy biletowe, oddzielne poczekalnie dla 2. i3. klasy oraz bufet. W takim stanie przetrwał do I wojny światowej.

Budynek ucierpiał mocno w czasie działań wojennych, został odbudowany ok. 1917 roku. Niestety, nie przywrócono mu pierwotnego wyglądu, w zamian za to przy jego odbudowie dość nieudolnie naśladowano modny w ówczesnym czasie, tzw. styl zakopiański. Ze zgrabnej, uporządkowanej architektonicznie budowli, dworzec zamienił się w trudny do zaakceptowania, pozbawiony charakteru, ponury gmach. Przyjęta wówczas koncepcja nie znajdowała odniesienia do zabudowy na naszym terenie, stanowiąc niezrozumiały wizerunkowo wyłom.

Od tamtej pory do czasów współczesnych dworzec był wielokrotnie remontowany, jednak jedynie powierzchownie, z uwzględnieniem niezbędnych, bieżących potrzeb.

W kształcie z roku 1917 budynek przetrwał do dziś, niszczejąc i degradując się w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie jest nieczynny dla podróżnych. Na piętrze budynku są użytkowane mieszkania, cześć parteru zajmuje nastawnia kolejowa, a część wynajęto na sklep żelazny. Poczekalnia i sala kasowa są zamknięte na głucho.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

AntyPiS
# AntyPiS 2022-01-20 20:56
Zobaczymy czy do trzech razy przetarg ;-)
Mosiek
+1 # Mosiek 2022-01-20 22:42
Zamiast zajmować się pierdoła mi ustalcie dlaczego w naszym mieście zamykane są szkoły wbrew medialnym zapewnieniom ministra edukacji!!! Dlaczego trwa eksperyment na dzieciach ? To co się tu wyrabia to jest k... Skandal.
AntyPiS
+3 # AntyPiS 2022-01-20 23:16
Cytuję Mosiek:
Zamiast zajmować się pierdoła mi ustalcie dlaczego w naszym mieście zamykane są szkoły wbrew medialnym zapewnieniom ministra edukacji!!! Dlaczego trwa eksperyment na dzieciach ? To co się tu wyrabia to jest k... Skandal.


Mosiek możesz powiedzieć coś więcej o tej sprawie?
polak2010*
-8 # polak2010* 2022-01-21 06:56
Cytuję Mosiek:
Zamiast zajmować się pierdoła mi ustalcie dlaczego w naszym mieście zamykane są szkoły wbrew medialnym zapewnieniom ministra edukacji!!! Dlaczego trwa eksperyment na dzieciach ? To co się tu wyrabia to jest k... Skandal.


Wierzysz temu talibowi?!
Mosiek
-2 # Mosiek 2022-01-21 07:05
Cytuję polak2010*:
Cytuję Mosiek:
Zamiast zajmować się pierdoła mi ustalcie dlaczego w naszym mieście zamykane są szkoły wbrew medialnym zapewnieniom ministra edukacji!!! Dlaczego trwa eksperyment na dzieciach ? To co się tu wyrabia to jest k... Skandal.


Wierzysz temu talibowi?!

Coś mądrego masz jeszcze do dodania?
AntyPiS
+2 # AntyPiS 2022-01-21 09:19
Cytuję polak2010*:
Cytuję Mosiek:
Zamiast zajmować się pierdoła mi ustalcie dlaczego w naszym mieście zamykane są szkoły wbrew medialnym zapewnieniom ministra edukacji!!! Dlaczego trwa eksperyment na dzieciach ? To co się tu wyrabia to jest k... Skandal.


Wierzysz temu talibowi?!


Zapytać można ;-)
men
-4 # men 2022-01-20 23:36
A Ciebie co to interesuje Plotkarzu?????
AntyPiS
+3 # AntyPiS 2022-01-21 00:26
Cytuję men:
A Ciebie co to interesuje Plotkarzu?????


Nie jestem plotkarzem. Pojawiła się informacja i zarzut i chciałbym wiedzieć jakie Mosiek ma podstawy by pisać swój komentarz.
Mosiek
+8 # Mosiek 2022-01-21 06:55
Cytuję men:
A Ciebie co to interesuje Plotkarzu?????
A jaka w tym tajemnica i plotka? Szkoła nr 1 , wszystkie klasy. Informacja oficjalna . Szkoła zamknięta na 3 tygodnie.
AntyPiS
+4 # AntyPiS 2022-01-21 09:22
Cytuję Mosiek:
Cytuję men:
A Ciebie co to interesuje Plotkarzu?????
A jaka w tym tajemnica i plotka? Szkoła nr 1 , wszystkie klasy. Informacja oficjalna . Szkoła zamknięta na 3 tygodnie.


Już się bałem, że coś likwidują ;-) Szkoła pewnie w trybie zdalnym bo korona atakuje. To samo było swego czasu z ZS w Lubaczowie też na dwa tygodnie się zamknął jak 4 fala się zaczynała. Po prostu klasy wypadają bo zarażenia są i dyrekcja woli dmuchać na zimne.
PL
+4 # PL 2022-01-21 09:30
czyli do ferii
Ferdek
+13 # Ferdek 2022-01-21 10:31
Wszystkie w/w komentarze nie na temat artykułu ,piszcie po śniegu.Tu poważna sprawa budynek prawie ruina ,dworca PKS ani przyzwoitej wiaty brak, nie łapią się w żaden ,,ład,,
AntyPiS
# AntyPiS 2022-01-21 11:10
Cytuję Ferdek:
Wszystkie w/w komentarze nie na temat artykułu ,piszcie po śniegu.Tu poważna sprawa budynek prawie ruina ,dworca PKS ani przyzwoitej wiaty brak, nie łapią się w żaden ,,ład,,


Przynajmniej przy stacji stoi jakiś Toi Toi bo to co było kiedyś toaletą to tylko dla szpetnej dekoracji jest.
Rlu
+12 # Rlu 2022-01-21 13:07
W tym naszym kraju wszystko jest dziwne. Afera przykrywana aferą. A może te wszystkie wzrosty zachorowań jest po to żeby komuś uniemożliwić pewnej akcji?. Zbliża sie 30-sto lecie WOŚP( szlachetna idea). A nasz rząd jest im wyjątkowo nie przychyly. Choć prawde powiedziawszy WOŚP zrobił wiecej dla służby zdrowia niż państwo
Karakan z Żoliborza
+2 # Karakan z Żoliborza 2022-01-21 14:26
Może przedwczesne ferie sobie robią i zamykają
Echh
-4 # Echh 2022-01-21 14:53
Ktoś mi wyjaśni po co remontować dworzec (koszt pewnie mln zł) jak z/do Lubaczowa przyjeżdża raz dziennie szynobus, i tak sukces bo były takie lata gdy ten szynobus jeździl już tylko w weekendy.
Po co ten remont, może najpierw trzeba by wprowadzić rozkład jazdy taki który by był przydatny dla naszego miasta i powiatu.
Przy okazji jeszcze: ten szynobus codziennie stoi przez cały dzień w Przeworsku (ciekawe czy załoga też?) i przejedzie się do Lubaczowa/Horyń ca i z powrotem...
mieszkaniec
+3 # mieszkaniec 2022-01-25 08:18
Cytuję Echh:
Ktoś mi wyjaśni po co remontować dworzec (koszt pewnie mln zł) jak z/do Lubaczowa przyjeżdża raz dziennie szynobus, i tak sukces bo były takie lata gdy ten szynobus jeździl już tylko w weekendy.
Po co ten remont, może najpierw trzeba by wprowadzić rozkład jazdy taki który by był przydatny dla naszego miasta i powiatu.
Przy okazji jeszcze: ten szynobus codziennie stoi przez cały dzień w Przeworsku (ciekawe czy załoga też?) i przejedzie się do Lubaczowa/Horyńca i z powrotem...


Co racja to racja, w 2015r przez Lubaczów jeździł nawet pociąg interCity, ale niestety się nie przyjął. Z drugiej strony to dobrze że PKP dba o ta linie kolejową(wymian a mostów remonty torowiska), bo jeszcze kilka lat temu krążyły pogłoski o jej całkowitej likwidacji(chyb a tylko ruch towarowy miał zostać)
Zyleta1916
-6 # Zyleta1916 2022-01-22 10:20
Jesteśmy piłkarską potęgą dziękuję dobranoc, pozdrawiam. :lol: :lol: :-)
hello
-2 # hello 2022-01-23 20:09
A ja proponuje by wyremontować i zorganizować we wnętrzach muzeum relacji PL-UA !
Obserwator1
+1 # Obserwator1 2022-01-23 21:57
Bardzo ładny był przed wojna, szkoda, że został zniszczony i odbudowany w tym stylu co teraz.

UWAGA!