Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

W poniedziałek 3 maja świętowaliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja- pierwszej polskiej ustawy, która regulowała ustrój Rzeczypospolitej. Choć w cieniu pandemii, obchody tego radosnego święta odbyły się również w Lubaczowie, gdzie przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, strzelców i harcerzy tradycyjnie zebrali się przy Pomniku Niepodległości, a następnie na mszy św. w Konkatedrze.

W obchodach święta w Lubaczowie uczestniczyli przedstawiciele poseł Teresy Pamuły- Anna Kordys i Piotr Cioch, samorządowcy, a wśród nich m.in. Barbara Broź- Wicestarosta Lubaczowski, Marta Tabaczek- Przewodnicząca Rady Powiatu w Lubaczowie, Adam Swatek-Czernecki- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Lubaczowie, Krzysztof Szpyt- Burmistrz Miasta Lubaczowa oraz Roman Cozac- Przewodniczący Rady Gminy w Lubaczowie, reprezentanci Światowego Związku Żołnierzy AK, Harcerze z Hufca ZHP Lubaczów oraz lubaczowscy Strzelcy. Delegacje złożyły kwiaty przy Pomniku Niepodległości, a następnie przeszły na mszę św. w Konkatedrze. Modlitwie w intencji Ojczyzny przewodniczył dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra.

W homilii nawiązał do obchodzonego również w dniu 3 maja Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Związane jest ono z ważnymi wydarzeniami z historii Polski: obroną Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubami króla Jana Kazimierza – powierzeniu królestwa opiece Matki Bożej, a także uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. - informuje Starostwo Powiatowe w Lubaczowie

Podczas nabożeństwa został poświęcony krzyż oraz ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, które zawisną w siedzibie lubaczowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

3maja202103.jpg3maja202106.jpg3maja202112.jpg3maja202113.jpg3maja202116.jpg3maja202125.jpg3maja202132.jpg3maja202135.jpg3maja202152.jpg3maja202163.jpg3maja202170.jpg3maja202172.jpg3maja202176.jpg3maja202177.jpg3maja202178.jpg3maja202182.jpg3maja202184.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Erick
+7 # Erick 2021-05-04 14:15
Powiem tylko tyle:
świętować i składać kwiaty na uroczystość 3 - go Maja bardzo pięknie.
Ale bardziej pożądane jest przestrzeganie obowiązującej konstytucji a z tym jest u nas zasadniczy problem.
Ciekawe, że od początku ubiegłego roku pojawiło się ponad 20 orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjny ch w całej Polsce w związku z obostrzeniami wprowadzanymi w drodze rozporządzeń.
Wyroki te stwierdzają jasno, że obostrzenia (noszenie maseczek, zakaz prowadzenia działalności restauracji, fitness itp) - wprowadzone w drodze rozporządzeń naruszają zasady konstytucji.
Pytanie - gdzie są w takiej sytuacji nasi politycy??? Dlaczego nikt nie interweniuje??? Branża siłowni, fitness, restauracji, hotele i galerie są niszczone w biały dzień - bez prawa do odszkodowania. WSTYD!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
POLAK
+5 # POLAK 2021-05-04 15:46
centrum-informacji.com/.../

Zamknięte siłownie i kluby fitness to SKANDAL!!!
Czyżby celowe niszczenie zdrowia Polaków??? Polak ma być opasły, otyły z chorobami układu krwionośnego, z cholesterolem?? ?
DOSYĆ TEGO!!!
CHCEMY OTWARCIA SIŁOWNI - CHCEMY MOŻLIWOŚCI DBANIA O NASZE ZDROWIE !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-9 # polak2010 2021-05-04 22:44
Ludzie to jednak skomplikowany gatunek.
Cały świat walczy z pandemią w Indiach pali się zmarłych na ulicach, ludzie walczą o butle z tlenem dla chorych a to tylko nieliczne dramaty ludzi.
A tu jakaś płaczka lamentuje, że na siłownię chce iść.o zgrozo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-05-04 23:30
Cytuję polak2010:
Ludzie to jednak skomplikowany gatunek.
Cały świat walczy z pandemią w Indiach pali się zmarłych na ulicach, ludzie walczą o butle z tlenem dla chorych a to tylko nieliczne dramaty ludzi.
A tu jakaś płaczka lamentuje, że na siłownię chce iść.o zgrozo.


To miej jako interes swojego życia coś powiązanego z gastronomią lub branżą fit. Jakoś nie przypominam sobie, żeby były to wielkie ogniska koronawirusa a cały czas te lokale są zamknięte. Gastronomia np. sumiennie przestrzegała reżimu zeszłego lata. I co za to dostali. Zamknięcie na długie miesiące a żyć z czegoś trzeba. Tak samo jest siłowniami. To są wielkie straty finansowe dla ludzi a zamknięcie tych branż jest praktycznie bezcelowe bo nic nie daje wymiernego w kontekście pandemii i zmniejszenia liczby zachorowań.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+2 # Dmw 2021-05-05 00:21
O i tu sie z Toba zgadzam,pomimo roznicy pogladow. Mnie tez krew zalewa jak to w tej chwili wyglada i jak traca dorobek zycia polscy przedsiebiorcy. A takze brakuje zwyklym obywatelom po prostu spolecznej integracji. Co mnie Indie obchodza? te barany dalej wciskaja pierdoly o nastepnej mutacji,wezcie sie od nas Polakow odp...wiecie co
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Erick
0 # Erick 2021-05-05 10:23
Byłeś w tych Indiach? Widziałeś jak ich palą? Co ma piernik do wiatraka? Można było przejść przez tą pandemię z podniesioną głową ale nasi rządzący, których tak gorliwie bronisz tego nie potrafią. Udupili siłownie, hotele, turystykę, galerie i wiele innych branż. Niemcy dali swoim odszkodowania a u nas co? Tarcze? 5 tys pożyczki na rękę? Jak już się ktoś na to załapie, to i tak jest 1% tego co by mu się w demokratycznym państwie prawa należało. Zastanawiam się gościu skąd w tobie takie przekonanie o nieomylności tej władzy? Ludzie przedsiębiorczy w tym kraju są niszczeni na każdym kroku. Miażdży się ich podatkami, kontrolami, postępowaniami administracyjny mi. W zamian za to tworzy się społeczeństwo lemingów (useful idiots), którzy za 500 złotych będą wychwalać w internecie władzę. Ludzie polaczku to nie jest skomplikowany gatunek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
-3 # Dmw 2021-05-05 14:40
Ale odniosles sie do mnia czy do innego internauty?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Konfa
+3 # Konfa 2021-05-05 10:27
LUDZIE WALCZĄ O CHLEB W POLSCE. FIRMY UPADAJĄ. ZNIKAJĄ MIEJSCA PRACY. SIŁOWNIE, FITNESS, HOTELE, TURYSTYKA, GALERIE, SKLEPY, RESTAURACJE SĄ ZAMYKANE. POLSKI PRZEDSIĘBIORCA JEST NA WYKOŃCZENIU. RODZINY PRACOWNIKÓW NIE MAJĄ NA CHLEB

a jakaś płaczka lamentuje, że na drugim końcu świata jest źle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
iga
0 # iga 2021-05-05 23:08
W Cieszanowie podczas uroczystości 3 Maja nic nie było o spaleniu Cieszanowa tylko dużo o Amerykanach i zabiciu Bin Ladena
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |