Jak dobrać materace pod względem stref twardości


Do produkcji materaców wykorzystywane są różnego rodzaju materiały, które mogą być skategoryzowane między innymi pod względem ich pochodzenia, twardości lub technologii produkcji. W tym artykule skupimy się głównie na strefach twardości materaców i ich doborze pod tym względem. Jest to jeden z najczęściej pomijanych czynników, które mają ogromny wpływ na komfort i jakość snu. Źle dobrana twardość materaca będzie powodować dyskomfort, zmęczenie, złe samopoczucie i dolegliwości bólowe. Jak więc wybrać odpowiedni materac? Jakie są strefy twardości i co oznaczają?

Co to jest twardość materaca i jakie twardości można wyróżnić?

Pod twardością materaca kryje się odczuwany przez nas opór z jego strony na nacisk naszego ciała. Kiedy materac jest twardy, to wtedy zdecydowanie trudniej się go naciska, a gdy jest miękki, można mieć wrażenie zapadania się. Każdy z nas nieco inaczej odczuwa strefy twardości w materacach, dlatego też w ofercie producentów można znaleźć obecnie różne rodzaje materacy, które uwzględniają różne twardości. W celu rozróżnienia kategorii producenci oznaczyli materace odpowiednimi symbolami:

- H1 - materac bardzo miękki przeznaczony dla osób o wadze do 50 kg,
- H2 - materac miękki przeznaczony dla osób o wadze 40-80 kg,
- H3 - materac średnio-twardy przeznaczony dla osób o wadze 60-100 kg,
- H4 - materac twardy dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Materiały stosowane do produkcji materaców charakteryzują się określoną twardością, np. materace wyposażone w piankę termoelastyczną visco są bardzo miękkie albo miękkie, natomiast materace z matą kokosową należą do twardych.

Twardy czy miękki materac do spania? Jak dobrać materace, aby wygodnie się wysypiać?

Przy wyborze materaca do spania powinno się zwracać uwagę między innymi na pozycję, w jakiej się zasypia. Jeśli bardzo często śpimy na boku, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac miękki lub średnio-twardy. Natomiast w przypadku snu na brzuchu lub plecach idealnym wyborem okaże się twardszy materac. Istotnym kryterium w trakcie wybierania podłoża do spania jest także uwzględnienie ewentualnych schorzeń kręgosłupa. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z ortopedą, który dzięki swojej fachowej wiedzy pomoże dobrać odpowiednią twardość i rodzaj materaca. Najistotniejszym aspektem, jaki należy bezwzględnie brać pod uwagę jest waga ciała użytkownika. Przyjmuje się, że człowiek, który waży więcej powinien spać na twardszym materacu, aniżeli osoba z mniejszą wagą. Standardowo stosuje się skalę, która zaleca twardość H2, czyli dla osób do 80 kg, a powyżej tej wagi powinna być wybierana twardość H3.

Dodatkowo należy uwzględnić wzrost użytkownika, ponieważ jego ugięcie nie zależy tylko od wagi, ale także od jej rozłożenia na materacu. Dla przykładu ciężar osoby wysokiej rozłoży się na większej powierzchni, niż osoby niskiej, więc będzie jednostkowo mniejszy niż u niższego użytkownika o tej samej wadze. nie można zapominać o własnych preferencjach. Dobrze dobrane podłoże ma być przede wszystkim komfortowe i zapewniać higienę snu. Więcej o tym, jak dobrać materace do snu można przeczytać na https://sembella.pl/porady/9-jak-dobrac-odpowiedni-materac/

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.