Straż Graniczna i Policja zlikwidowała nielegalną fabrykę tytoniu. W akcji funkcjonariusze z Lubaczowa

fot. BiOSGfot. BiOSG

Dzięki współpracy funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie, PSG w Lubaczowie, CBŚP, oraz KPP z Działdowa udało się udaremnić wprowadzenie do obrotu nielegalnego tytoniu o wartości przekraczającej 3 mln złotych. Zatrzymano czterech cudzoziemców.

Działania prowadzące do wykrycia gangu trudniącego się nielegalną produkcją tytoniu trwały około dwóch lat. W sprawę zaangażowani byli strażnicy graniczni z Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie wspólnie z strażnikami granicznymi z nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie, funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Komendy Powiatowej Policji w Działdowie.

Podczas akcji zatrzymano czterech mężczyzn w wieku od 34 do 49 lat. Byli to trzej obywatele Ukrainy oraz Rosjanin narodowości czeczeńskiej. Nielegalny towar mundurowi odnaleźli w budynku gospodarczym na jednej z posesji w powiecie działdowskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Na miejscu funkcjonariusze ujawnili krajankę tytoniową zapakowaną w worki oraz rozsypaną w celu wysuszenia, znaleziono również kartony zawierające liście tytoniu oraz maszynę do ich krojenia. Ponadto podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli susz marihuany.

Według wstępnych szacunków waga zabezpieczonej krajanki wyniosła około 3,5 tony tytoniu i 600 kg suszu tytoniowego. Gdyby ten nielegalny towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa wyniosłaby około 3,4 mln złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Za te przestępstwa grozi im kara grzywny, pozbawienia wolności do 3 lat albo obie te kary łącznie.

W piątek (22.10.2021r.) Sąd Rejonowy w Działdowie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Działdowie.

fot. BiOSGfot. BiOSG

fot. BiOSGfot. BiOSG

Źródło: BiOSG, NOSG