Będą paszporty szczepionkowe? Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Zdjęcie ilustracyjne fot. ccnull.de
Zdjęcie ilustracyjne fot. ccnull.de

Zdjęcie ilustracyjne fot. ccnull.de

Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Zdaniem PE posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".

Według europarlamentu państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) - obecnie to Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen. Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Świadectwa będą weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie. Dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich i nie powstanie centralna baza danych na szczeblu UE. Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny, tak by obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych przysługujących im na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

Europosłowie podkreślają, że szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być produkowane na dużą skalę, w przystępnych cenach i dystrybuowane globalnie. Członkowie PE są również zaniepokojeni poważnymi problemami wynikającymi z nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw przez firmy farmaceutyczne.

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Dmw
-4 # Dmw 2021-04-29 14:32
Jak to nie dluzej niz 12 miesiecy? to ja potem znowu sie musze szczepic? jak nie wiadomo o co chodzi...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ciekawy
+6 # Ciekawy 2021-04-29 17:02
Cytuję Dmw:
Jak to nie dluzej niz 12 miesiecy? to ja potem znowu sie musze szczepic? jak nie wiadomo o co chodzi...

Tak, potem znowu szczepić. Niezbyt mądre rozwiązanie. A przecież osoby zaszczepione też chorują na Covid. Po drugie zanim to wejdzie w życie to osobom zaszczepionym w styczniu/ lutym zostanie pół roku a może nawet mniej lub okaże się, że te paszporty wchodzą w życie od stycznia 2022 i co wtedy? A ja planuję wyjazd w marcu? Kolejne szczepienie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
nick
+8 # nick 2021-04-29 17:35
Tak tak to wszystko teorie spiskowe, te szczepienia te certyfikaty. Osoby które głośniej mówią prawde bo wiedzą o co chodzi to szury foliarze i płaskoziemcy.
Ludzie czy wy nadal wierzycie ze to wszystko dla naszego dobra i że tak trzeba ? I tak trzeba sie temu wszystkiemu podporządkowywa ć? Ogarnijcie sie co za tempe społeczeństwo jescze popiera i jest za tą cała propaganda. Wstyd mi za was i mam nadzieje ze osoby zamieszane w ten cały cyrk kiedys w końcu odpowiedza za to
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
broszka
+6 # broszka 2021-04-29 18:13
Masz rację, Gates i Soros zacierają ręce, tyle kasy za szczepionki, a ile jeszcze będzie za chipy, które ma każdy bo zaszczepieniu się :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-30 # polak2010 2021-04-29 19:27
Dla Lemingów tzw.(ang. useful idiots)
Ma być dodatkowa wkładka z wpisem orientacji homoseksualnej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
gorszy sort
+13 # gorszy sort 2021-04-29 19:56
Cytuję polak2010:
Dla Lemingów tzw.(ang. useful idiots)
Ma być dodatkowa wkładka z wpisem orientacji homoseksualnej

Ty nie musisz określać swojej, nie tym forum wszyscy znają :-x
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ciekawy
+10 # Ciekawy 2021-04-29 21:02
Cytuję polak2010:
Dla Lemingów tzw.(ang. useful idiots)
Ma być dodatkowa wkładka z wpisem orientacji homoseksualnej

Sekretarz Urzędu Miasta w Kielcach:
Urząd Miasta w Kielcach z roku na rok pracuje coraz lepiej. W sposób wzorowy a nawet wzorcowy realizujemy zadania własne oraz zlecone zadania rządowe. Warto dodać, że w czasie pandemii Covid 19 z Urzędu Stanu Cywilnego korzystają nie tylko mieszkańcy Kielc ale również mieszkańcy ościennych gmin rejestrując urodzenia oraz przychodząc do naszego urzędu po odpis aktu zgonu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+8 # AntyPiS 2021-04-29 22:18
Cytuję polak2010:
Dla Lemingów tzw.(ang. useful idiots)
Ma być dodatkowa wkładka z wpisem orientacji homoseksualnej


Dla Ciebie szczepionka musi być z olejem. Może wtedy będziesz miał jakiś w głowie. :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ból większy niż twój
+9 # Ból większy niż twój 2021-04-30 08:28
Cytuję polak2010:
Dla Lemingów tzw.(ang. useful idiots)
Ma być dodatkowa wkładka z wpisem orientacji homoseksualnej

Lepsze to, niż adnotacja "wyjątkowo podatny przygłup z polski"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ZxZzz zzz
+9 # ZxZzz zzz 2021-04-30 06:40
Kilka dni temu zadzwoniłem na rejestrację, godzinę później pierwsza szczepionka - tak w Lubaczowie!
(Wciąż żyje, ręką troszkę bolała, przez kilka godzin i tyle)

A Wy się dalej naparzajcie
!
:lol: :-) :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Wojciecho
-7 # Wojciecho 2021-04-30 14:30
Tylko za jakiś czas zachorujesz na nowotwór i będziesz bezpłodny... Nie chce, abyś mnie źle zrozumiał i nie życzę Ci tego oczywiście, ale fakty są nieugięte.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |