Pies jako terapeuta. Jadwiga Janicka opowiada o niezwykłej pracy [VIDEO]

Pani Jadwiga Janicka na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubaczowie. Jednak to co robi jest niezwykłe, bowiem jest dogoterapeutą. Pies Pani Jadwigi wspiera terapię dzieci. Zobaczcie najnowszy film kanału „Skarby Lubaczowskie”.

Od września 2019 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym prowadzone są zajęcia z udziałem psa terapeutycznego rasy golden retriever.

Kynoterapia (nazywana również dogoterapią)  jest metodą wzmacniającą efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego kynoterapeutę.

Metoda ta, w swoich założeniach wykorzystuje pozytywne oddziaływanie psa na człowieka, dlatego jego udział w zajęciach pomaga szybciej i skuteczniej osiągać zakładane cele. Pies oddziałuje na wszystkie zmysły, co z punktu widzenia terapii jest niezwykle korzystne. Sam kontakt ze zwierzęciem, obserwacja go, działa odprężająco i relaksująco, co sprzyja usprawnianiu i stymulacji. Należy pamiętać, że pies nie jest terapeutą – terapeutą jest człowiek, który opracowuje terapię, kieruje jej przebiegiem i pracuje z dzieckiem. Pies jest pomocnikiem, katalizatorem zamierzeń, ale przede wszystkim motywatorem, który pozwala skuteczniej osiągać cele.

Wprowadzenie psa na zajęcia wzbudza ogromne zainteresowanie i ciekawość, daje  wiele radości i uśmiechu. Dzięki jego obecności osoby niepełnosprawne często zapominają o swoich ograniczeniach i dysfunkcjach.

Pies jest zwierzęciem, który bezgranicznie akceptuje ludzi takimi, jakimi są, co pomaga dzieciom zaakceptować siebie i otworzyć się na otaczającą rzeczywistość.

Zajęcia z udziałem psa poprawiają komunikację, wzbogacają słownictwo i mowę. Przełamują lęki, rozwijają funkcje poznawcze, stymulują zmysły oraz ćwiczą koncentrację, koordynację ruchów i orientację przestrzenną. Kynoterapia uczy samodzielności, ale również odpowiedzialności za siebie i psa. Wpływa na stan emocjonalny, łagodzi stres i samotność. Zabawy z psem uczą tolerancji oraz szacunku do zwierząt i ludzi, wpływają korzystnie na rozwój emocjonalny.

Uczestnicy zajęć poznają zasady bezpiecznego zachowania w kontaktach z psami, uczą się o ich najważniejszych potrzebach.

Dająca się zauważyć większa efektywność zajęć, w których uczestniczy pies, jest powodem, dla których kynoterapia stała się metodą bardzo pożądaną i popularną.

Źródło: SOSW w Lubaczowie

Komentarze   

Tok
+11 # Tok 2020-09-29 09:03
Wielkie gratulacje i słowa uznania dla Pani . Wspaniały pomysł , realizowany z prawdziwą pasją daje niewymierne korzyści dla każdej osoby mającej kontakt z pieskiem. Jeszcze raz brawo i życzenia wielu sukcesów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Sia
+10 # Sia 2020-09-29 15:00
Pozazdrościć. Przede wszystkim chęci pracy. Efekty są niesamowite. Brawo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ppp
+2 # Ppp 2020-09-29 15:40
Ja mialem psa 14 lat. Bardzo mi go brak bo byl naprawde moim przyjacielem. Moglem sie wyzalic i wygadac. Niestety odszedl. Teraz juz bym nie wzial. Na 4 pietro pies sie nie nadaje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Czuły
+3 # Czuły 2020-09-29 16:13
Wszystko fajnie, mądrze i ciekawie. Tylko kto dał taką wściekłą muzykę? Nie pasuje ani do psa, ani do dzieci, ani do tematu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Monika L
+2 # Monika L 2020-09-30 06:12
Fajny piesek prawda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia