EKOfestiwal – Razem dla Ziemi i Ludzi [PROGRAM]


Już 2 października na Rynku Miejskim w Lubaczowie w godzinach 8:30 – 14:30 odbędzie się ,,EKOfestiwal – Razem dla Ziemi i Ludzi”. Będą warsztaty, konkursy, gry, quizy oraz prelekcje popularnonaukowe.

Organizatorzy- Starosta Lubaczowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne “Roztocze Wschodnie” chcą kolejny rok edukować uczniów w tematyce m.in. ochrony przyrody, a szczególnie lasów, geologii, apiterapii oraz szkodliwości produktów azbestowych. Każdy będzie też mógł wymienić posegregowane odpady na sadzonki drzew!

Już od godz. 8:30  na uczestników będą czekały atrakcje takie jak: interaktywny spektakl ekologiczny oraz eko- zabawy i konkursy, turniej wiedzy ekologicznej, plenerowe laboratorium badawcze, „speed carving”- rzeźbienie w drewnie piłą mechaniczną, czytanie bajek, kreatywne zajęcia dla najmłodszych – GEOart.

EKOfestiwal to także szereg innowacyjnych bloków edukacyjnych, przybliżających m.in.  geologię, historię Planety Ziemia czy apiterapię (leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi).  Dodatkowo organizatorzy zainicjują powiatową kampanię „Drzewko za surowce”, przekazując kilka tysięcy sztuk sadzonek za posegregowane surowce i będą zachęcać starszych uczestników  do wymiany źródeł ciepła, które nie spełniają norm V klasy emisji spalin oraz warunków ekoprojektu.

Szczegółowy program:

Miejsce: RYNEK MIEJSKI W LUBACZOWIE

 8:30 – Oficjalne rozpoczęcie EKOfestiwalu

9:00-10:00- „Bajeczna Fiesta” – interaktywny spektakl ekologiczny

10:00-10:30-Zabawy ekologiczne dla najmłodszych z udziałem aktorów Teatru Kultureska

10:30-11:15- „Trzy kwadranse w Bajkowym lesie” – plenerowe czytanie bajki „Guzik w tarapatach”

11:20-12:00– „Krzewmy krzewy” – kampania edukacyjna na rzecz rodzimych gatunków

12:00-12:30- „Speed carving” – rzeźbienie w drzewie piłą mechaniczną

13:00-14:00- Turniej wiedzy ekologicznej – „Zadbajmy o powietrze”

 

Dodatkowo :

9:00-14:30- warsztaty edukacyjne, GEOart- kreatywne zajęcia dla najmłodszych, gry, quizy, konkursy, pokazy

9:00-14:30– „Drzewko za surowce”  – wymiana surowców wtórnych na drzewa

9:00-14:00- Plenerowe laboratorium badawcze – Stowarzyszenie „EKOSKOP”

SALA AUDIOWIZUALNA BANKU SPÓŁDZIELCZEGO (obok Rynku)- Blok prelekcji popularnonaukowych:

 9:00-9:45- „Niebezpieczna planeta” – dynamiczne zjawiska i wielkie wymieranie (dla młodzieży szkolnej)

10:00-10:45-  „Geologiczny zegar dziejów Ziemi”- (dla dzieci w wieku szkolnym)

11:00-11:45– „Dlaczego pszczoły to moja pasja?” (dla dzieci i młodzieży szkolnej)

11:45-12:30– „Co limituje nam wysokość zbiorów miodu w pasiece” (dla osób zajmujących się pszczelarstwem).

14:15-14:30-  wręczenie nagród i zakończenie EKOfestiwalu.

W czasie trwania wydarzenia w ramach projektu “Powiat lubaczowski wolny od azbestu”  na specjalnym  stoisku edukacyjno- informacyjnym będą trwały prelekcje i warsztaty poszerzające wiedzę na temat szkodliwego azbestu oraz konkursy. Prowadzący odpowiedzą na pytania, co to jest azbest i skąd się bierze? Dlaczego człowiek zaczął z niego powszechnie korzystać? Jaki jest jego wpływ na zdrowie i życie ludzi? W jaki sposób należy postępować, aby chronić zdrowie swoje i bliskich? Dzieci będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym pod tytułem “Mój świat bez azbestu”. Nieco starszych uczestników zaprosimy do stworzenia hasła, które zachęcało będzie do rozprawienia się z problemem azbestu w środowisku. Natomiast młodzież i dorośli będa mogli wziąż udział w konkursie wiedzy na temat azbestu. Konkurs polegał będzie na rozwiązaniu krzyżówki, zawierającej pytania, które omówione zostaną podczas wcześniejszych prelekcji. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Celem warsztatów jest przybliżenie mieszkańcom powiatu w ciekawej formie tematyki azbestowej i zaszczepienie w nich świadomości, że usunięcie z naszego otoczenia wyrobów zawierających azbest leży w naszym wspólnym interesie.

Głównym partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: